Köylüler hiç paylaşmıyor bu sırrı - Meğer taş gibi yoğurt mayalama yöntemiymiş

Yoğurt mayalarken bilmeniz gereken harika bir yöntem. Bir çok kişi evde yoğurt yaparken bu yöntemi uyguluyor. Hem usta aşçılar hem köyde yaşayanlar yoğurt mayalarken bu yöntemi kullanıyor

Yoğurt en şifalı besinlerden. Genç yaşlı herkes yoğurt tüketmeli. Özellikle bebekler için en iyi besleyici gıda. Yoğurdun tam faydalarından yararlanmak büyük mesele. Yoğurdun en faydalı hali evde yapılan organik olanı. Marketlerde de elbette kaliteli markalar var. Ancak evde yapılan yoğurdun tadı başka oluyor.

Evde bir çok kişi yoğurt yaparken kıvamını tam tutturamadığını söylüyor. Oysa bu kadar dert etmeye hiç gerek yok. Şimdi sizlerle yoğurt tarifi paylaşacağız.

Taş gibi yoğurt nasıl yapılır? Yoğurdu mayalarken bilinmeyen yöntem ne? Yoğurt tarifi ve yapılışıyla ilgili tüm bilgileri sizler için derledik.

yogurt-2035323-960-720.jpg

Artı Gerçek'in paylaştığı bilgilere göre; Yoğurt çok sevilen besinler arasında ilk sıradadır. Faydaları saymakla bitmemektedir. Diş ve kemik sağlığına iyi gelen yoğurt aynı zamanda mide ve bağırsak sağlığına iyi gelmektedir.

Yoğurdun en büyük faydası ise bağışıklık sistemine sağladığı faydalardır. Eğer sizlerde evde organik yoğurt yapmaya karar verdiyseniz bu bilgiler işinize yarayacak.

Evde yoğurt tarifi için doğru adrestesiniz. Tek yapmanız gereken vereceğimiz tarif doğrultusunda yoğurdunuzu hazırlamak. Bir kez denediğinizde zaten marketten yoğurt almayacaksınız.

Köyde yaşayan bir çok kişi bu tarifi biliyor ancak pek paylaşmıyorlar!

Milliyet'te yer alan bir içerikte; Çok farklı bir yoğurt tarifi paylaşıldı.

Yapılan araştırmalara göre, çam kozalağı ile mayalanmış yoğurdun diğer yoğurtlara benzemediği ortaya çıkmıştır. Yoğurt çam kozalağı ile mayalandığında ekşimediği, içerisinde yer alan enzimlerin iki katına çıktığı söylenmektedir.

Malzemeler


5kg süt
2 adet açmamış yeşil çam kozalağı
1 yemek kaşığı yoğurt (daha iyi mayalanması için)

Yapılışı:


5 litrelik süt için 2-3 adet yeşil, henüz açmamış çam kozalağı ve bir yemek kaşığı yoğurdu maya olarak kullanın. 5 litre sütü kaynatın, serçe parmağınızı yakmayacak kadar ılındığında çam kozalakları ve bir kaşık yoğurdu tencereye koyun. Tencereyi bir örtü ile sarın ve 6 saat bekletin. Yoğurdu ertesi gün tüketebilirsiniz.


Çam kozalağı ile yapılan bu yoğurdunuz buz dolabında muhafaza edilmesi durumunda 15 gün bozulmamakta, ekşimemektedir. İlk kaşıktan son kaşığa kadar aynı tatta tüketebileceğiniz harika bir evde yoğurt yapma yöntemidir. Afiyet olsun