Zeytinyağı Diye Zehir Tüketmeyin! Hilesini Anlamak İçin Bunu Yapın

Zeytinyağı Diye Zehir Tüketmeyin! Hilesini Anlamak İçin Bunu Yapın

Zeytinyağı en faydalı yağlardan biri. Türk mutfağında da zeytinyağlı çok sayıda yemek yapılır. Dolma, Yaprak Sarma ve Enginar gibi.. Zeytinyağı salatalarımızın da vazgeçilmezidir. Ancak zeytinyağının hilesini anlamak için bazı yollar var.

Son günlerde Türkiye gündeminden Zeytinyağı ve Ayçiçek yağları düşmüyor. Bu iki yağın da fiyatının oldukça yüksek olması vatandaşların çok daha ucuz yağlara yönelmesine neden oluyor. En çok hile ise zeytinyağında yapılıyor. Zeytinyağı üzerine bilinmesi gereken bazı bilgileri sizlerle paylaşacağız. 

Zeytinyağı dünya üzerindeki en önemli besinlerden biridir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki zeytinyağı başta bağışıklık sistemi olmak üzere sindirim sistemine de faydaları olan bir besindir. Mide dostu olan zeytinyağı aynı zamanda karaciğeri de onarmaktadır. Zeytinyağı ile yapılan yemekler çok daha lezzetli olmakla kalmaz çok daha sağlıklı olurlar. Bu yüzden uzmanlar zeytinyağı tüketmenin önemine dikkat çekerler. Hatta çok sayıda uzman zeytinyağının bir yağ değil meyve suyu olduğunu bile belirterek içilmesini önerir.

Ancak zeytinyağında hile çok fazla yapılmaktadır. Kalitesiz ve organik olmayan zeytinyağları piyasada dolaşmaktadır. 

ZEYTİNYAĞI HİLESİ NASIL ANLAŞILIR?

Zeytinyağındaki hileleri anlamak ise bir kaç yolla mümkün olabilmektedir. Sabah gazetesinde yayınlanan bir haberde zeytinyağındaki hileleri anlamanın yollarına yer verildi . Su dolu bir bardağa 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı ekleyin. Eğer zeytinyağı suyun üzerine çıkmaktaysa o yağ gerçek yağdır. Bir başka bir yöntem ise tuz ruhu ile buluştuğunda zeytinyağının rengi değişmiyorsa o yağ yine gerçek yağdır. 

İÇEREK TEST ETME

En etkili test yöntemlerinden biri de zeytinyağından sadece 1 tatlı kaşığı kadar içmektir .Eğer zeytinyağını içtiğiniz anda genzinizde bir yanma oluşuyorsa yine o zeytinyağı gerçek yağdır..

ZEYTİNYAĞININ BOZULDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Bozuk zeytinyağını anlamakta koku yöntemiyle mümkün olmaktadır. Eğer kokladığınızda boya kokusu veya küf kokusu varsa o zeytinyağı maalesef bozulmuştur. 

ZEYTİNYAĞI EN GEÇ NE ZAMAN TÜKETİLİR?

Kapağını açtığınız bir zeytinyağını 1 yıl içerisinde tüketmek gerekmektedir. Eğer 1 yıl geçtikten sonra o zeytinyağını tüketirseniz bazı besin zehirlenmelerine yol açabilir. Ancak serin bir ortamda kapağını açmadıysanız 2 sene boyunca zeytinyağınızı saklayabilirsiniz.

Kaynak: TARİF SİTENİZ