Çiçeğin dibine 1 bardak dökün bakın ne oluyor? Açmayan çiçeklerin çözümüymüş

Çiçeğin dibine 1 bardak dökün bakın ne oluyor? Açmayan çiçeklerin çözümüymüş

Kaynamış yumurtanın suyunu dökmeyip **çiçek** dibine 1 bardak dökün. Çiçeklerin coşmasını sağlıyor. Çiçekleri coşturan öneriler sadece bununla sınırlı değil elbet. İşte çiçek bakımında bilmeniz gereken her şey!

Çiçeklerimiz zamanla solar. Ancak haşlanmış yumurta suyunu çiçek diplerine vermek gerçekten de işe yaramaktadır.

azbitki.com sitesine göre ; İster haşlanmış yumurta suyu, ister sebze suyu olsun kesinlikle tuzsuz olmak zorunda. Haşlama suyuna zerre kadar bile tuz katmamalısınız.

Kahvaltılarda haşladığınız yumurtanın arta kalan suyu aşırıya kaçmamak şartıyla çok faydalıdır. Çeşitli mineraller ve vitaminler içerir. Bitkilerin direncini kat kat arttırır. Salon bitkilerine sağlam, güçlü yapı kazandırır.

SEBZE SULARI DA İŞE YARAR

Nefisyemektarifleri.com sitesine göre; Sebze haşlamasından elde ettiğiniz suyu yemeklerinizde kullanıyor olabilirsiniz. Üzülmeyin, haşlanmış sebze suyu yerine tükettiğiniz meyve ve sebzelerin kabuklarını da çiçek coşturan vitamin olarak değerlendirebilirsiniz.

maxresdefault.jpg

  • Gün içinde tükettiğiniz sebze ve meyvelerin kabuklarını uygun bir kapta biriktirin. Kabuklar henüz tazeyken (üzerinden 24 saatten fazla zaman geçmemişken) üstlerini geçecek kadar kaynar su ilave edin. Kabuklar bu suyun içinde en az 12 saat en fazla ise 24 saat beklemeli. Bekleme süresinin sonunda sebze ve meyve kabuklarını suyun içinden çıkarın.
  • Bu su ile çiçek ve bitkilerinizi sulayın. İşlemi düzenli olarak yaptığınızda bitkileriniz kısa süre içerisinde daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

YUMURTA KABUKLARI VE KAHVE TELVESİ KARIŞIMI DA ÇİÇEKLERE ÇOK İYİ GELİR

  • Aslında yumurta kabuğu ve kahve telvesi bir araya gelince güçleri daha da artıyor. Yani artık kahve telvesini de çiçek coşturan karışım olarak kullanabilirsiniz.
  • Yumurta kabuklarını biriktirin. 12 adet yumurta kabuğunu sudan geçirin. Kahve telvesi ile yumurta kabuklarını uygun kapta birleştirin ve blenderdan geçirin. Karışım pürüzsüz bir hal alınca içine bir miktar su ilave edip yeniden blenderdan geçirin.
  • Elde ettiğiniz karışımı bitkilerin toprağına karıştırın. Bu karışım bitkilerin kısa sürede canlanmasına yardımcı olur ve haşereleri bitkilerden uzak tutar.

Fotoğraflar: Youtube.com - Derleme: Tarifsiteniz.com / Sadık Şimşek

İlgili Haberler