Patatesleri 1 yıl boyunca saklamak mümkün! İşte Patates saklama yöntemleri

Patatesleri 1 yıl boyunca saklamak mümkün! İşte Patates saklama yöntemleri

Patates Türk mutfağında sevilen bir sebze.. Ancak çoğu zaman patateslerin filizlenmesinden rahatsız oluruz. Patateslerinizi öğreneceğiniz bu yöntemle 1 yıl boyunca saklamak mümkün.

Patates gerçekten de mutfağımızda demirbaş bir sebzedir. Hangi yemeğe katılırsa katılsın o yemeğin bol ve bereketli olmasını sağlar. Son derece de doyurucu olan patatesten çoğu zaman fazla satın alırız. Ancak evde patateslerimiz kısa sürede filizlenmeye başlar ve çöpe atılacak hale gelir.

Ancak vereceğimiz bilgiler sayesinde patateslerinizi tam 1 yıl boyunca bozulmadan saklamanız mümkün olacak.

Gelin şimdi o yöntemlere geçelim..

YER ÇOK ÖNEMLİ

Patateslerinizi muhafaza edeceğiniz yer oldukça önemlidir. Patateslerinizi güneş almayan bir yerde muhafaza edin. Karanlık bir dolap içerisi olursa çok daha iyi olacaktır. Veya meyve sepeti içerisi harika bir seçenek olacaktır. Yeter ki karanlık ve güneş almasın.

Ama burada çuvalla patates alanların sorununa çözüm bulmaya çalıştığımız için yukarıdaki seçenekler az miktarda patates alanlar için geçerli olabilir.

Çok fazla patatesiniz varsa çuvalın altına mutlaka bir tahta parçası koyun ve çuval betona değmesin. Çuvalınızın üzerini de bir örtü yardımıyla örtmeyi unutmayın. Bu çuvalı gölge bir ortamda bekletirseniz 1 yıl boyunca patatesleriniz bozulmadan ve filizlenmeden aynı zamanda da şekerlenmeden yapısını koruyacaktır.

BAŞKA BESİNLERLE TEMAS ETMEMELİ

Bir diğer uyarımız da az miktarda patatesi olanlarla ilgili. Patatesinizi sakın soğan ya da sarımsak gibi başka sebzelerle aynı sepet içerisine koymayın. Patatesinizin hızla filizlenmesine ve bozulmasına yol açacaktır.

Unutmayın karanlık, serin, rutubetsiz ve hava alabilen yerlerde saklanan patatesler aylarca bozulmazlar. Siz büyük marketlerin ve manavların tonlarca patatesi nasıl sakladığını sanıyordunuz?

BUZDOLABI YANLIŞINA SON VERİN

Bir uyarı da patateslerini buzdolabına koyanlarla ilgili. Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir haberde patateslerin buzdolabına konulabileceği belirtiliyor. Ancak sadece soyulmuş olan patateslerin. Soyulmamış olan patateslerin buzdolabına konulması durumunda şekerlenme başlar ve o patates tüm besin değeri yok olmuş bir sebzeye dönüşür. 

Bu yüzden sadece soyulmuş patateslerinizi bol yağ ve tuzlama yöntemiyle bir saklama kabı içerisinde buzdolabınıza kaldırabilirsiniz. Soyulmamış patateslerinizi unutmayın bozdulabından, soğuktan, güneş ışığından ve nemli ortamlardan uzak tutmanız gerekiyor.

Kaynak: TARİF SİTENİZ