Diyalize bağlı kalmamak için, Böbrekleri bitiren bu 7 besinden az tüketin

Diyalize bağlı kalmamak için, Böbrekleri bitiren bu 7 besinden az tüketin

Bazı besinler az tüketildiğinde faydalı olduğu gibi çok fazla tüketildiğinde vücuda özellikle de böbreklere zarar verebiliyor! işte böbreklerimize zarar veren o popüler yiyecekler.

Böbreklerimiz oldukça küçük ama büyük önem taşıyan organlarımızdır. Böbrek yetmezliği durumunda vücut toksinlerle dolar ve zamanla bir çok organımız üzerinde hasar meydana gelir. Çare olarak ya diyalize mahkum yaşamak zorunda kalırız ya da böbrek nakli olmak zorunda ...

Böbrek sağlığı bozulduğu zaman tedavisi oldukça yorucu ve pahalı bir sorundur. Bu yüzden böbrek sağlığımıza zarar veren yiyecekleri ya hiç tüketmemeli ya da tüketeceksek az tüketmeliyiz.

Sabah gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde; Böbrek sağlığına olumsuz anlamda etki eden 7 popüler yiyecekden bahsedildi. Bu yiyecekler arasında çok sevdiğmiz ve çokça tükettiğimiz yiyeceklerde yer alıyor.

Avokado Tüketimine Dikkat

Evet Avokado son dönemde oldukça popüler bir meyve.. Faydaları çok fazla olsa da yüksek potasyum içermesinden dolayı böbrekler için zararlıdır. Bu yüzden Avokado tüketirken dengeli tüketime özen göstermek gerekiyor.

KIRMIZI ET

Kırmızı et , protein açısından  önemli bir besin olsa da gereğinden fazla tüketimi vücuda zarar verebiliyor. Çok fazla et tüketimi böbreklerde taş oluşumuna neden olabiliyor.

TUZ

Tuz tüketimine de dikkat etmek gerek. Faydası olmadığı gibi tuz oldukça da zararlı olabiliyor. En önemlisi de gereğinden fazla tüketilen tuz özellikle böbreklerin bitmesine neden oluyor.

MUZ

Böbrek sağlığınızda zorun varsa muzdan da uzak durmanızda fayda var. Çünkü muzda çok fazla potasyum içerdiği için böbreklere zarar vermektedir.

SÜT

Süt ve Süt ürünleri protein açısından önemli besinler olsa da böbrek sağlığı açısından zararlı besinlerdir. Böbreklerde stres yaratan besinler arasında yer almaktadır. 

TAM BUĞDAY EKMEĞİ

Tam buğday ekmeği oldukça besleyici bir ekmektir. Ancak büyük miktarda yenildiğinde çok fazla fosfor içermesi nedeniyle böbreklere zarar verebilir.

PORTAKAL

C vitamini deposu olan Portakal ve Portakal suyu bağışıklık sistemini güçlendiren bir besin olsa da böbreklerimize zararlıdır. Çünkü Portakalda yüksek miktarda potasyum içermektedir. potasyum ise böbreklerin baş düşmanıdır.

ALKOLDEN UZAK DURULMALI

Kuşkusuz bu yiyeceklerden çok alkol tüketimi de böbreklerimize zarar vermektedir. Alkol sadece böbreklerimize zarar vermez. Midemize zarar verdiği gibi aynı zamanda kalp hastalıklarına da yol açar. Böreklerimize zarar veren alkol yapılan araştırmalarda da kanıtlanmıştır ki beynimize zarar vermektedir.

Alkol tüketenlerin beyni çok daha hızlı yaşlanmaktadır. Bu yüzden başta alkol olmak üzere bu tür içeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

Böbrek sağlığınızı düşünüyorsanız uzak durmanız gerekenler sırasıyla ''Asitli içecekler, Yağlı Yiyecekler, İşlenmiş gıdalar ve Taze olmayan Besinler'' olmalıdr. Bu besinlerden uzak durmanız sadece böbreklerinizi korumaya yetmez aynı zamanda vücudunuzun da dengesini korur. 

BÖBREKLERE FAYDALI BESİNLER NELERDİR?

Öte yandan bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda böbreklere faydalı olan besinler de sıralandı. Buna göre böbreklere faydalı besinler '' Maydanoz, Kabak çekirdeği, Bal kabağı, Isırgan otu, Limon suyu, Çörek otu yağı'' olarak sıralanmıştır.

Özellikle sabahları içeceğiniz limonlu su sadece böbreklerinizi değil aynı zamanda nefesinizi ve bağırsaklarınızı da temizlemeye yardımcı olacaktır.