Bulaşık makinesi iyi yıkamıyorsa bunları yapın! Bulaşıklarınız çok daha iyi temizleniyor

Bulaşık makinesi iyi yıkamıyorsa bunları yapın! Bulaşıklarınız çok daha iyi temizleniyor

Bulaşık makinesi, ilk günkü performansını zamanla yitirmeye yitirebiliyor. Bulaşık makinenizin eğer iyi yıkamadığından şikayet ediyorsanız, bunları yapın, gerçekten çok daha iyi temizliyor.

Haberciniz'de yer alan bilgilere göre; Uzun ömürlü ve sağlıklı çalışan bir bulaşık makinesi, temizlik gerektirir. Ayda en az bir kez makinenin pervanesi ve filtresini temizlemelisiniz. Filtreyi çıkarıp pervaneyi sökün. Bir kürdan yardımıyla pervane üzerindeki delikleri temizleyip açılmasını sağlayın.

dishwasher-6706968-960-720.jpg

Pervanenin üzerindeki delikten su doldurup tüm deliğinden aktığından emin olun. Filtrenizi mutlaka en iyi şekilde temizlemeye özen gösterin. Güzelce köpükleyip yıkadıktan sonra kurulayın ve eski yerlerine yerleştirin.

grant-dishwasher-335667-960-720.jpg

Bu işlemi aralıklı olarak yaparsanız kötü yıkamadığını göreceksiniz. Aynı zamanda dikkat etmeniz gereken bir başka konu da bulaşık makinesine yerleştirdiğiniz ürünlerin doğru yerleşimi. Tüm bulaşıklara su değecek şekilde bir yerleştirme düzeni sağlamanız gerekir. Öte yandan yerleştirdiğiniz bulaşıkların pisliğini akıtarak yerleştirin. Ekmek kırıntısı, yemek artığı gibi şeylerin makineye girmemesini sağlayın.

EV YAPIMI BULAŞIK MAKİNESİ DETERJANI

Hürriyet gazetesinden; Elif Gözde Utku Türk yayınladığı bir yazıda ''bulaşık makinesi deterjanı'' tarifini paylaştı.

Bulaşık makineniz için toz bir ürün yapmak isterseniz 3 yemek kaşığı boraks, 3 yemek kaşığı karbonat, 3 yemek kaşığı çamaşır sodası, 1 yemek kaşığı limon tuzunu güzelce karıştırın. 10-15 damla istediğiniz bir veya birkaç esansiyel yağı toz karışımınıza damlatarak güzel kokulu bir toz bulaşık makinesi deterjanı elde edebilirsiniz.

BULAŞIK MAKİNESİ OLANLARIN BİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR

*Bulaşıklarınızı makinede yıkıyorsanız, bulaşıklarınızın daha parlak olması için makinenizin parlatıcı kısmına sirke veya bir iki limonun suyunu sıkarak ekleyin. Böylelikle bulaşıklarınız hem güzel kokacak hem daha temiz olacaktır.

mug-4227275-960-720.jpg


Sirkeniz yoksa veya sirke kullanmak istemezseniz 1-2 adet limonun veya 1 adet portakalın ya da greyfurtun suyunu sıkarak da ekleyebilirsiniz.

BULAŞIK MAKİNESİNDEKİ KOKUYA KESİN ÇÖZÜM

Bir su bardağı beyaz sirkeyi bulaşık makinesinin üst rafına koyun. Doğal bir koku giderici olan sirke, temizlikte en sık kullanılan malzemelerden biri olarak bilinir.

Bulaşık makinesine sirkeli bardak dışında hiçbir şey sakın koymayın. Makineyi bir tam program boyunca güzelce çalıştırın. Böylece sirke makinenin içine iyice dağılacak ve bulaşık makinesini temizleyecektir.

dishes-197-960-720.jpg

Daha sonra bulaşık makinesinin alt kısmına bir bardak karbonat koyun. Makineyi en kısa programda ve en yüksek ısıda tekrardan çalıştırın. Bu iki yöntem sayesinde bulaşık makinesindeki kötü kokulardan kolayca kurtulabilirsiniz.


KAYNAK: Haberciniz - Tarif Siteniz - Hürriyet