Balık kılçığı artık dert değil. Boğaza kaçan balık kılçığını çıkaran en etkili teknik

Balık kılçığı artık dert değil. Boğaza kaçan balık kılçığını çıkaran en etkili teknik

Balık kılçığı çoğu zaman can sıkıcı olabiliyor. Balık kılçığından sizleri kurtaracak etkili bir yöntem bulunuyor

Balık kılçığı çoğu zaman rahatsız edici olduğundan bir çok kişi korkudan balık yemiyor. Peki boğaza balık kılçığı kaçarsa ne olur?

Milliyet tarafından paylaşılan bir içerikte; Bu konuyla ilgili herkesi ilgilendiren önemli bilgiler paylaşıldı. İşte balık kılçığıyla ilgili bilmeniz gerekenler.

Milliyet'te yer alan bir içerikte; Balık kılçığından kurtulma yöntemleri kapsamlı bir şekilde paylaşıldı. İşte bilmeniz gereken o yöntemler

Boğaza Takılan Kılçık Nasıl Çıkar?

Balık yerken en çok korkulan durumlardan birisi de boğaza kılçık batmasıdır. Bu durumdan korkan pek çok balık yemek istemez. Kılçık batması, ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği için özellikle de büyük kılçıkları olan balıkları yerken çok daha dikkatli olmanız gerekir. Boğaza batan kılçık nefes alıp vermeyi güçlendirirse boğaza takılan her cisimde olduğu gibi Heimlich manevrası uygulanır.

fish-480830-960-720.jpg

Küçük boylu ve tedavisi kolay olmayan kılçıklar için su içmek ya da ekmeği çiğneyerek yutmak sizi rahatlatabilir. Bu tarz işlemlerin sonuç vermemesi halinde ise, kıvamlı yiyecekler yutabilirsiniz. Batan kılçığın gitmemesi ve sizi rahatsız etmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

Kılçık Batması Nasıl Çıkarılır?

Nefes alamama ve boğulma gibi durumlarda uygulanan bir teknik olan Heimlich manevrası, özellikle de yemek yerken boğazı tıkayan yiyeceklerin çıkartılması için uygulanır. Aynı zamanda 1-5 yaş grubu çocukların eline aldığı nesneleri yuttuğu zaman da uygulanan bir tekniktir. Heimlich manevrası, hayati önem taşıyan bir uygulamadır.

sardines-1489630-960-720.jpg

Boğaza takılan yiyecek, kılçık batması ya da yanlışlıkla yutularak boğaza takılan diğer nesneler nefes alıp vermeyi zorlaştırır. Bu nedenle de bir zaman sonra oksijen yetersizliği nedeniyle yüz morarmaya başlar. Bu gibi durumlarda müdahalede gecikilirse maruz kalan kişi bilincini kaybeder. 5 dakika içinde bu kişiye müdahale edilmezse maruz kalan kişiyi ölüme kadar götürebilir. Balık kılçığı batması durumunda nefes alıp vermekte zorluk çeken kişilere de uygulanması gerekir.

BALIK KILÇIĞINDAKİ TEHLİKE

Doktorlar, 2 cm'lik kılçığın bağırsakları delerek, organ ve dokularda sepsisi tetikleyerek hayati tehlike yaratan bir enfeksiyona neden olduğunu belirtti.

KAYNAK: MİLLİYET - ARTI GERÇEK - DERLEME: TARİFSİTENİZ

Öte yandan boğaza kaçan balık kılçığından kurtaran en etkili yöntem paylaşılmış; Objektif Port adlı youtube kanalındaki boğaza kaçan balık kılçığıyla ilgili bilgiler şu şekilde.