Turşunun bozulmaması için ne yapabilirsiniz? İşte turşuyu uzun süre koruyan yöntemler

Turşunun bozulmaması için ne yapabilirsiniz? İşte turşuyu uzun süre koruyan yöntemler

Yaptığınız turşu hemen bozuluyorsa bu bilgiler işinizi kolaylaştıracak.

Değerli okurlar yaptığınız turşular çabuk bozuluyorsa o halde bu önerilerime kulak verin;

Turşu kurarken seçtiğiniz malzemelerin de taze ve çürümemiş olmalarına özen gösterin. Çürümüş malzemeler turşularınızın çok çabuk bozulmalarına neden olacaktır. Ayrıca çürümüş veya ezilmiş malzemelerle yapılan turşular çok lezzetsiz olur.

Tuz - sirke ve su oranı çok çok önemli. Mümkünse kaya tuzu kullanarak, tariflerde belirtilen miktarlara bağlı kalarak turşularınızı kurmaya özen gösterin. Turşunuzun içerisinde mutlaka limon, defne yaprağı gibi aroma verici malzemeler kullanın.

Turşularınızın daha uzun süre dayanmalarını sağlayan iki kilit malzeme ise elma ve nohuttur. Mümkünse turşu kurarken içine elma veya nohut ekleyin. Aşırıya kaçmayın. Bu iki besin turşularınızın içerisinde oluşabilecek küf gibi sorunların önüne geçmede önemli bir yardımcınız olacaktır. Turşu malzemelerinizi doldurduktan sonra üzerine mutlaka bir ağırlık koyun. Ağzını çok sıkı kapatın ve sterilize edilmiş kavanozların içerisinde muhafaza edin. Ters çevirin ve doğrudan gün ışığına maruz bırakmayın. Kavanozlarınızı serin ve güneş almayan yerlerde muhafaza etmeniz durumunda 15 gün içerisinde asla bozulmamış bir turşu elde edebilirsiniz.

Sadık Şimşek - Tarifsiteniz.com