Taş gibi yoğurt mayalamak imkansız değil. Böyle mayalanırsa asla sulanmıyor -Taş gibi oluyor

Taş gibi yoğurt mayalamak imkansız değil. Böyle mayalanırsa asla sulanmıyor -Taş gibi oluyor

Yoğurt en sevilen ve en faydalı besinlerden. Türk mutfağında da yoğurt önemli bir yer tutuyor. Börek, pasta, kek ve bir çok hamur işinde de yoğurt kullanılıyor. Çorbaya bile yoğurt lezzet katıyor. Patates kızartması yanına da yakışıyor. Yoğurdun tarifi

Son dönemde evde yapılan yoğur tarifleri oldukça popüler hale gelmiş durumda. Artı Gerçek sitesinde yayınlanan bir içerikte ev yapımı yoğurdun tarifiyle ilgili bilgiler paylaşıldı. Tadı damağınızda kalacak yoğurt yapımı aslında sanıldığı kadar zor değil. İşin püf noktasını öğrendikten sonra artık dışarıdan yoğurt almayı terk edeceksiniz.

Şimdi sizlerle derlemiş olduğumuz yoğur tarifiyle ilgili detayları paylaşıyoruz. İşte yoğurt yaparken işinizi kolaylaştıracak harika bilgiler. Bu bilgileri kendinize saklamayın. Arkadaşlarınızla da paylaşın. Böylelikle onlarda kendi yoğurtlarını evde yapmış olurlar.

Yoğurt en faydalı besinlerden biridir. Evde yapılan yoğurtlar daha sağlıklıdır. Marketlerde alınan yoğurtlar arasında da elbette sağlıklı markalar var.

Ancak beslenme uzmanları ev yoğurdunun daha sağlıklı olduğunu belirtiyorlar. Peki ev yoğurdu nasıl yapılır?

İşte asla sulanmayan ve ekşimeyen ev yoğurdunun tarifi

2-3 litre tercihen organik tam yağlı süt (kutu sütlerin tutma ihtimali düşüktür.)

3-4 yemek kaşığı tercihen ev yapımı veya canlı bakteri içeren mayalık yoğurt

NOT: Mayalama aşamasında isterseniz bir çimdik tuz ve şeker (tuz ekşimemesi, şeker çabuk mayalanması için) ekleyebilirsiniz.

Sütü boş bir tencereye koyarak kaynatınız. Kısık ateşte karıştırarak kendi kendine buharlaştırarak daha koyu bir süt elde edebilirsiniz. Daha sonra kaynamış olan sütü bekletiniz. Parmağınızı süte batırdığınızda hafif ısıracak. Çok hafif yakacak elinizi. Çok sıcak olursa mayalanma olmaz, soğuk olursa yine mayalanma başlamaz. Süt bu şekilde olduğunda mayalanacak ısıda olduğunu anlamış oluruz.

ŞİMDİ YAPILIŞ AŞAMASINA GEÇELİM

Tezgâhı yoğurdun ısısını almaması için önce bir nihale koyup ( sofrada kullanılan atlık ) üzerine temiz bir masa örtüsünü dörde katlanmış bir şekilde serip tencereyi yerleştiriniz.

Bu işlemin ardından da bir kaseye 3-4 yemek kaşığı tercihen ev yapımı mayalanmış yoğurt alınız. Üzerine 3-4 yemek kaşığı da sütten ilave alınız. Ve şimdi bu karışımı yavaşça tencereye dökünüz. Ardından kapağını kapatınız. Ve sıcaklığın korunması için üzerini birkaç örtü ile iyice kapatıp, 4-6 saat kadar mayalanmaya bırakınız. Mayalanan yoğurdunuzun soğuması için buzdolabında bekletmeniz gerekiyor.

İyice soğumuş olan yoğurdunuz yenmeye hazır hale gelecektir. Ancak daha katı bir yoğurt elde etmek isterseniz başka bir tüyomuz daha var;

Dayanıklı bir kağıt mutfak havlusunu hafif ıslatıp sıkın. Daha sonra yoğurdun üzerine yerleştiriniz. Bu şekilde beklediğiniz takdirde, daha da süzülmüş bir yoğurt elde edebileceksiniz. Bu yöntemle yoğurdu istediğiniz kadar süzdürebilirsiniz.

Bu tarif sayesinde artık dışardan yoğurt almayı bırakacaksınız.

Deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun.