Kızılcık Kompostosu Tarifi

Kızılcık Kompostosu Tarifi

Komposto, Türk mutfağının vazgeçilmez ferahlatıcı içeceğidir. Çeşit çeşit meyvenin kompostosu yapılsa da en lezzetlisi Kızılcık kullanılarak yapılanıdır. İşte en kolay tarifiyle Kızılcık Kompostosu tarifi...

Kızılcık kompostosu özellikle sıcak yaz aylarında severek içilen bir içecektir. Buzlukta soğutulmuş bir bardak kompostoyu, ani gelen misafirlere ikram edilerek, inanılmaz ferahlatıcı bir etki yaratacaktır. Çok da sağlıklı olan kızılcık kompostosu, çocuklarımıza içirebileceğimiz bir içecektir. Hazırlaması da oldukça kolay olan kompostoyu, sık sık yapabiliriz.

   MALZEMELER

  • 250 gr. kızılcık
  • Yarım kg. toz şeker
  • 5 su bardağı su

İlk olarak derin bir tencereye su koyalım ve kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başladıktan sonra, toz şekeri ilave edip, biraz daha kaynatalım. Suyumuz kaynarken, diğer taraftan kızılcıkları yıkayalım ve süzelim. Daha sonra kaynayan suyun içine ilave edelim.

Kızılcıkları da ekledikten sonra, yaklaşık olarak 20 dakika kaynamaya bırakalım. Ara sıra karıştıralım. İyice özü çıkana kadar kaynamasını bekleyelim. Kaynayıp özünü çıkardıktan sonra ocaktan alalım ve tencereyi soğumaya bırakalım. Tencerenin kapağını kapatalım ve 15 dakika bekletelim.

Soğuduktan sonra, kızılcıkları tel süzgece dökelim ve tencerenin içine koyalım. Daha sonra elimizle iyice yoğuralım ve özünü çıkaralım. Özü iyice çıktıktan sonra, süzgeci kaldıralım ve geniş ve büyük bir sürahinin içine boşaltalım. Daha sonra buzdolabına kaldıralım ve iyice soğumasını bekleyelim.

Afiyet olsun.