Antalya'nın Eşsiz Lezzeti : Tahinli Piyaz

Antalya'nın Eşsiz Lezzeti : Tahinli Piyaz

Tahinli Piyaz, ister akşam yemeği yanına ister kahvaltıda tüketebileceğiniz, doyurucu olduğu kadar faydalı bir aperatiftir. İşte Antalya yöresine ait Tahinli Piyaz tarifi...

Antalya'nın Eşsiz Lezzeti : Tahinli Piyaz

Akdeniz Bölgesi'nin gözde şehirlerinden biri olan Antalya'nın tahin ile piyaza nasıl sihirli bir dokunuş yaptığına gelin hep beraber tanık olalım. Bu tarifi daha önce yaptığınız bütün piyaz tariflerin bağımsız tutun çünkü : tahin gerçekten de piyaz ile mükemmel bir uyum yakalıyor. Öncelikle tahinli piyaz tarifimiz için gerekli olan malzemelerimizi sıralayalım: 

  • 1 Adet Haşlanmış Yumurta 
  • 1 Çay Kaşığı Tuz (İsteğe göre arttırılabilir.)
  • 2 Yemek Kaşığı Tahin
  • 1 Yemek Kaşığı Sirke
  • 1 Adet Kırmızı Soğan
  • Yarım adet limon suyu veya direkt olarak yarım çay bardağı hazır limon suyu da kullanılabilir.
  • Çeyrek çay bardağı ılık su.
  • Yarım demet ince kıyılmış maydonoz.
  • 1 Adet Kırmızı Soğan (Piyazda soğan sevenler 1,5 Adet doğrayabilir.)
  • 6 Adet Domates (Tercihen cherry kullanılabilir.)

Verdiğimiz malzemeler ile 2-3 kişilik bir tahinli piyaz hazırlayacağız ve yaklaşık 15-20 dakika içerisinde tarifimiz hazır olacak. Malzemelerimizi hazırladıktan sonra bu eşşiz tarifin yapım aşamasına geçebiliriz.

Öncelikle 3 su bardağı kadar haşlanmış olan kuru fasulyelerimizin içinden 3 yemek kaşığı kadar fasulyeyi eziyoruz bu da yaklaşık yarım su bardağı fasulyeye tekabül edecektir. Daha sonrasında işin asıl vurucu kısmı olan sosumuzu hazırlarken bir kaba ezilmiş fasulye, tahin, tuz, limon suyu ve sirkeyi ekleyerek iyice ezerek karıştırın. Sosun pürüzsüz bir kıvama ulaşması gerekiyor. Sosunuzu damak tadınıza göre isterseniz su ilavesi ile sulandırabilirsiniz. Sosumuzu hazırladıktan sonra kırmızı soğanı iri iri doğrayın ve kalan 2.5 su bardağı fasulye ile karıştırıp iyice harmanlayın. Ardından maydonozları ince ince kıyın ve domatesleri ise tabağınıza sunum yaparken hoş duracak şekilde doğrayın. Cherry domates kullanıyorsanız ikiye bölmenizi tavsiye ederim. Unutmadan ; yumurtamızı da bu aşamada haşlamaya başlamamız gerek. Şimdi servis tabağını hazırlamaya başlayalım. Tabağınıza kırmızı soğan ile harmanladığımız fasulyeleri yerleştirin ve tahinli sosu üzerine ilave edin. Domatesleri ve haşlanmış yumurtayı ise sunum zevkinize göre tabağınıza ekleyin. Son olarak ise ince kıyılmış maydonozlarımızı ekleyerek tahinli piyazınız üzerinde zeytinyağını gezdirin ve damağınızda günlerce tat bırakacak olan bu tarifin tadını çıkarın. Afiyet olsun.