Yaprak sarma yaparken deneyin, asla dağılmıyor ve iyi pişiyor

Yaprak sarma yaparken deneyin, asla dağılmıyor ve iyi pişiyor

Yaprak sarma yaparken dağılma sorununu ortadan kaldıracak bir aşçılık sırrı var; İşte yaprak sarma yaparken bilmeniz gerekenler.

Asma yaprağı sarması veya Asma yaprağı dolması, asma yaprağının içerisine bulgur ya da pirinç başta olmak üzere yöresine göre değişen diğer iç malzemeleri konarak yapılan bir yemek olarak bilinmektedir. Sarma yemeği ''Türkiye, Ermenistan, İran, Balkan ülkeleri, Yunanistan'' gibi ülkelerde çokça yapılmaktadır.

Tarifsiteniz.com'un derlemesine göre; Zeytinyağlı sarma ya da kıymalı sarma şeklinde farklı çeşitleri bulunan yaprak sarmanın çok daha iyi pişmesi için küçük bir püf nokta var;

TABAK ETKİSİ

Yaprak sarmanızı ocağa koyduktan sonra sarmaların üzerine 1 tabak kapatın. Bu tabak hem sarmaların pişme aşamasında dağılmasını önleyecek hem de sarmanın çok daha iyi pişmesini sağlayacak.

Sarma yaparken yaprak seçimine dikkat edilmelidir;

Sarma içinde kullanılacak malzemeler mutlaka iyi durumda olmalıdır;

SARMANIN YANINA EN İYİ NE GİDER?

Yaprak sarmanın yanına en iyi gidenler, yoğurt içeren mezeler olmaktadır. Başka bir alternatif ise mevsim sebzeleriyle hazırlanmış salata.

Çorba olarak ise mercimek veya tarhana çorbası sarmanın yanına yakışan en iyi lezzettir.

SARMA KAÇ GÜNDE BOZULUR?

Yapılan sarma eğer zeytinyağlı yapılmışsa mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edilen sarma üç gün boyunca bozulmayacaktır.