Evde İskender tarifi! Bursalı aşçıların yaptığı gibi oluyor. Bu sırrı kebapçılar bile söylemez

Evde İskender tarifi! Bursalı aşçıların yaptığı gibi oluyor. Bu sırrı kebapçılar bile söylemez

Evde İskender tarifi birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Evde kolay bir şekilde işte yapabileceğiniz tarif

Sadık Şimşek / Tarifsiteniz.com / Klasik döner herkes tarafından sevilir. Birçok kişi ise İskender'i daha çok sever. Bende çoğu zaman gittiğim restoranlarda İskender yemeyi tercih ederim.

Evde canımız çektiğinde de bu lezzeti artı yapabileceğiz. Sizler için araştırdım ve evde İskender tarifini şimdi paylaşacağım.

İşte evde İskender tarifiyle ilgili tüm detaylar

Malzemeler:

- 400 gram dana tranç
- 2 yemek kaşığı tereyağı
- 2 yemek kaşığı zeytinyağı
- Karabiber
- Tuz

Sos için:


- 200 ml domates püresi
- 1 yemek kaşığı tereyağı
- 1 yemek kaşığı zeytinyağı
- 1 su bardağı sıcak su
- Tuz

Servis için:


- Tırnak pide
- 3 yemek kaşığı tereyağı
- 2 adet domates
- 4 adet sivri biber
- Yoğurt

Hazırlanışı:

1. İlk olarak dana etini streç filme sarıp dondurucuya koyun. Dilerseniz etinizi bir gün önceden dondurup kebabı hazırlamaya başlamadan 30 dakika önce çıkarın ve kesilebilecek kadar çözülmesini bekleyin.

2. Keskin bir bıçakla etinizi ince yapraklar halinde kesin. Dilimlediğiniz etleri yapışmaz yüzeyli bir tavada kapağı kapalı olarak pişirin.

3. Etleri suyunu çekene dek pişirin. Eğer etleriniz suyunu çektiği halde pişmediyse biraz daha su ekleyip pişirebilirsiniz.

4. Pişen etlerinize 2 yemek kaşığı tereyağı ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyerek etlerinizi kızartın. Tuz ve karabiber ekleyip ocaktan alın.

5. İskender'in sosu için bir sos tenceresine 1 yemek kaşığı tereyağı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı koyun ve ısıtın. İçerisine 200 ml domates püresi, 1 su bardağı sıcak su ve tuz ekleyerek kaynamaya bırakın. Sosunuz kaynadıktan sonra ocaktan alın.

6. Tırnak pidelerini küp küp doğrayın. Bir başka tavada tereyağını eritin ve doğradığınız pideleri hafifçe pembeleşinceye kadar kızartın.

7. İskender'i servis ederken kullanacağınız domates ve sivri biberleri de bir başka tencerede kızartın.

8. Son olarak, İskender'in üzerine dökeceğiniz tereyağını ısıtın.

9. İskender'i servis etmek için önce kızarttığınız pideleri tabağın zeminine yayın. Üzerine sıcak domates sosunu gezdirin ve sosun üzerine pişirdiğiniz etleri yerleştirin. Kenarına kızarttığınız domates ve biberleri ile yoğurdu da ekleyin. Son olarak kızmış tereyağını yemeğinizin üzerine dökün.

Evde iskender kebap yapmak aslında sandığınızdan daha kolay! Bu tarifi deneyerek, sevdiklerinize restoranlardaki lezzeti aratmayacak bir iskender kebap deneyimi yaşatabilirsiniz. Afiyet olsun!