Hamsi pişirirken aklınızda bulunsun. Tepsiye eklenince lezzeti katlanıyormuş

Hamsi pişirirken aklınızda bulunsun. Tepsiye eklenince lezzeti katlanıyormuş

Fırında hamsi yaparken bilmeniz gereken tüyo. Hamsi çok daha lezzetli oluyor

Hamsi ucuz ama sağlıklı bir balık türü. Türkiye'de çokça tüketilen balıklar arasında ilk sırada yer alan hamsi en çok sevilen balıklardandır. Fiyatının ucuz olması nedeniyle herkes kolaylıkla tüketebilir.

Peki hamsi yaparken lezzetli olması nasıl sağlanır?

PORTAKAL PARÇALARI KOYUN

Kabuğuyla birlikte portakalları dilimleyip hamsi tepsisine sağlı sollu dizin. Bu yöntem sayesinde hem eviniz balık kokmayacak hem hamsi çok daha lezzetli olacak. Portakal yoksa limonla yapabilirsiniz.

FIRINDA HAMSİ TARİFİ NASILDIR?

Yapımı için malzemeler
1 kilogram hamsi
1 adet kuru soğan
1 adet patates
3 diş sarımsak
1 adet domates
1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı pul biber
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı salça
2 yemek kaşığı zeytinyağı
Yarım limon

maxresdefault.jpg

FIRINDA HAMSİNİN TARİFİ

İlk olarak, hamsileri ayıklayıp yıkayın ve kurulayın. Derin bir kasede üzerine baharatları, zeytinyağını ve salçayı eklediğiniz hamsileri güzelce harmanlayın. Baharatların tadını çekmesi için hamsileri üzerine streç film geçirip buzdolabında dinlenmeye bırakın.

Bu sırada patates ve soğanı yuvarlak yuvarlak dilimleyin. Fırın tepsisini yağlayıp en alta soğan ve patatesleri dizin. Üzerine balıkları yayıp dilimlediğiniz domatesleri ve limonları ekleyin. Sarımsakları da irice doğrayıp balıkların üzerine yerleştirin.

Önceden 200 dereceye ayarlayıp ısıttığınız fırına verin. 35 dakika kadar pişirdiğiniz balıklarınız servise hazırdır. Afiyet olsun…