Pilav pişirirken lapa olmasını önleyen teknik! Bu minik aşçılık sırrını deneyin

Pilav pişirirken lapa olmasını önleyen teknik! Bu minik aşçılık sırrını deneyin

Pilav pişirirken bilmeniz gereken bu aşçılık sırrı sayesinde pilav daha lezzetli oluyor ve asla lapa olmuyor

Pilav çok sevilen yiyecekler arasında yer alıyor. Pilav pişirirken bazı püf noktaları atlamamak gerekiyor. Eğer yaptığınız pilav lapa oluyorsa bazı şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir.

Artı Gerçek'te yer alan bir içerikte; Lezzetli pilav pişirmenin tüm incelikleri paylaşıldı. Uyguladığınızda pişireceğiniz pilav çok daha lezzetli olacak

LAPA OLAN PİLAVLARA SON

Pilavınız lapa oluyorsa bu sırları mutlaka öğrenin ve arkadaşlarınızla da paylaşın. Artık pilavlarınız asla lapa olmayacak.

Acem Pilavı Nasıl Yapılır? Kahramanmaraş'ın Meşhur Acem Pilavı Tarifi

Pilav pişirirken yapılan bazı hatalar pilavın lapa olmasına neden oluyor. Birçok insan pirinçleri sıcak suda yıkayarak ya da bekleterek pişirme işlemine geçiyor. Sıcak suyun içerisinde pirinçler şişer ve pilavınızın lapa olmasına neden olur.

Bu sorunu önlemeniz için öncesinde pirinçlerinizi soğuk suda bekleterek de pişirme işlemine geçebilirsiniz.

GÖZDEN KAÇAN BİR HATA DAHA

Pilavın lapa olmasında en önemli sebep ölçüleri doğru bir şekilde kullanmıyor olmanızdır. Bu yüzden yapacağınız tarifteki ölçülere dikkat etmelisiniz.

Pilav yapımında 1 bardak pirince, 1,5 veya 2 bardak su ekleyerek ilerlemeniz gerekmektedir. Ölçüleri aynı oranda arttırabilir veya azaltabilirsiniz.

Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı tarifi

LAPA OLAN PİLAVI KURTARIN

Tüm uğraşlarınıza rağmen pilavınız lapa olduysa bu yöntemi deneyin. Lapa olan pilavı kısa sürede kurtarabileceksiniz.

Pilavınızın altını kapatmaya çok az kaldı ancak tencerede hala fazla mı su var? Tenceredeki suyun buharlaşmasına izin verin. Tencerenin kapağını açın ve buharın dışarıya çıkmasını bekleyin. Bunu yaparken tencerenin bulunduğu ocağın ateşini kısığa getirin ve pilavı yaklaşık 5 dakika daha pişirin.

Tencerede su kalmamış ancak pirinçler birbirine yapışmışsa soğuk suyla durulamayı deneyin. Pirinç taneleri çok yapış yapış ya da jöleleşmişse aşırı pişmiş demektir. Pirinci süzgece alıp fazla suyu süzdükten sonra soğuk suyu açın ve pirinç taneleri üzerinde az miktarda soğuk su gezdirin.

Tenceredeki fazla sudan kurtulamıyorsanız ya da pirincin çok su çektiğini düşünüyorsanız fırını 180 dereceye ayarlayın. Sulu kalan pilavı bir fırın tepsisine eşit bir şekilde yayın ve fırına verip 5 dakika pişirin.

Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

Pilavın fazla suyunun buharlaşmasını bekleyecek vaktiniz mi yok? O zaman çok ince gözlü bir elek yardımıyla pirincin suyunu süzün.

PİLAV PİŞİRİRKEN BİLMENİZ GEREKENLER

* Pirinci mutlaka önceden ıslatın.

* Zeytinyağı veya tereyağı kullanın.

* Gerçek tavuk suyu kullanın

* Baldo pirinç kullanın

Pilavdaki büyük tehlike. Kimse farkında olmuyor. Yanlış Pişiriyorsunuz

PİLAVIN YANINA EN İYİ NE GİDER?

Pilavın yanına gidecek en iyi yemekler arasında ''kuru fasulye, nohut'' gibi yemekler ilk sırada yer almaktadır. Türlü ve et yemeklerinin yanına da pilav çok yakışır.

DERLEME: TARİF SİTENİZ