Nefis Tadıyla Gerçek Arnavut Ciğeri Tarifi! Üstelik Üsküp Usulüyle

Nefis Tadıyla Gerçek Arnavut Ciğeri Tarifi! Üstelik Üsküp Usulüyle

Arnavut ciğeri en çok sevilen ciğerlerden biridir. Kimi meze olarak tüketir kimi ise akşam yemeklerinin yanında servis eder. Şimdi sizlere gerçek Arnavut Ciğerinin tarifini vereceğiz. Üstelik Üsküp usulü...

Arnavut Ciğeri, genelde meze olarak tüketilen ancak yanına patates kızartmasıyla akşam yemeği de olan Balkanların ve Türk mutfağının harika bir yemeğidir. 

Yöreden yöreye ciğer farklı farklı pişirilir. Ancak hangi meyhaneye giderseniz gidin ya da bir restorana ciğer genelde vereceğimiz tarifte olduğu gibi hazırlanır. Soğuk ya da sıcak olarak servis edilebilen Arnavut Ciğerinin lezzet sırrı ise un ve karbonatta gizlidir! Her bir lokmada dışı çıtır çıtır içinin yumuşacık olmasının sebebi un ve karbonat ile birleşmesi, kızgın ve derin yağda hızlıca pişmesinde gizlidir. Ayrıca suyu iyi süzülmüş ciğer her zaman daha iyi pişer. 

Umarız deneyince beğenir ve sevdiklerinizle paylaşırsınız. Şimdiden afiyet olsun...

Malzemeler

  • 500 gram dana ciğeri
  • 1/2 su bardağı un
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1'er çay kaşığı karbonat, kırmızı toz biber ve kırmızı pul biber

Yapılışı

İlk olarak zarını temizlediğiniz ciğeri küp küp doğrayın. Ardından iyice yıkayın. Suyu iyice süzülen ciğerleri havlu kağıt veya temiz bir bez ile iyice kurulayın. 

Un, tuz ve karbonatı bir kap içerisine alın ve içerisine ciğerleri atın. İyice harmanladıktan sonra ciğerlerin üzerinde fazla unu atmasını sağlayın. 

Tavaya sıvı yağı alın. Yağ iyice kızınca ciğerleri içerisine atın. Kapağını kapatın ve orta ateşe alarak pişirin. Ara ara karıştırın. Rengi iyice dönen ciğerleri bir süzgece alın. Üzerine toz ve pul biberi serpiştirin. Fazla yağını süzünce servise hazırdır.