Kuzu Tandır Tarifi

Kuzu Tandır Tarifi

Kuzu Tandır, Anadolu Bölgesinde çok sık karşılaşabileceğiniz harika bir et yemeğidir. Odun ateşinde pişen bu yemeği sizler de fırında kolaylıkla yapabilirsiniz. İşte lokum gibi Kuzu Tandır tarifi...

Kuzu Tandır Tarifi

Kuzu Tandır Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kemikli kuzu kol (yaklaşık 2 kilogram)
  • 2 diş sarımsak
  • Yarım çay bardağı ile zeytinyağı
  • 3 çay kaşığı ile tuz
  • 2 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
  • 1 çay kaşığı kekik

Kuzu Tandır Tarifi Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle kuzu kolun varsa eğer uç kısımlarında olan tüylerini yakalım. Kuzu kolun üst kısımlarında ve kenarlarındaki yağların bir kısmını arzunuza göre inceltebilirsiniz. Ardından kuzu kolun yağlı olan üst kısımlarını bıçakla derin olmayan çizikler atalım. Küçük bir kasede ise ezdiğimiz sarımsağı, zeytinyağını ve baharatları karıştıralım.

Karışımı kuzu kolun üstüne dökelim ve ellerimizle masaj yaparak sosu ete iyi bir şekilde yedirelim. Kuzu kolu sarmak için ise 3 kat olacak bir şekilde uzun parça olan yağlı kağıtları önce suda ıslatalım ve sonra sıkalım. Kağıtları üst üste gelecek ve geniş duracak şekilde tezgaha yayalım ve kuzu kolu da ortasına koyarak sıkı bir şekilde saralım. Aynı genişlikte olan alüminyum folyoları da tezgaha güzelce serelim ve az önce sardığımız kuzu folyoyla kaplayalım. Folyonun ek noktası yukarı tarafa gelecek bir şekilde yerleştirelim ve ek noktalarına da bir kat daha folyo serelim.

Kuzu kolu sıkı bir şekilde sardıktan sonra fırın teline yağlı kısımlar altta ve ek yerler yukarı da kalacak bir şekilde yerleştirelim. Önceden ısıttığımız 220 derecelik fırının tabanına ufak bir kase veya tepsiyi koyalım ve içini sıcak suyla dolduralım. Pişirme sırasında su biterse eğer ilave etmeye özen gösterelim. Kuzu kolunu fırına yerleştirelim ve 220 derece fırında 2 buçuk saat geçtikten sonra fırın ayarını 120 dereceye düşürelim. Bir saat kadarda bu ayarda pişirelim.

Pişen kuzu kolu fırından dikkatli bir şekilde alalım ve üstünden açalım. Maşa yardımıyla kuzu kolu kemiklerinden güzelce ayıralım. Kuzu etlerini daha kızarmış bir şekilde isterseniz eğer et parçalarını tekrar fırın kabına yerleştirebilirsiniz. Diğer tepside kalan suyunu da üzerine gezdirerek yüksek derece fırın da yaklaşık 5 dakika daha kızartabilirsiniz.

İyice kızaran kuzu kolu isterseniz eğer fırında patates, pilav, pide veya patates püresiyle de servis edebilirsiniz. Herkese afiyet olsun!