Dana Haşlama Tarifi - Dana Haşlama Nasıl Yapılır ?

Dana Haşlama Tarifi - Dana Haşlama Nasıl Yapılır ?

Haşlama et, sağlıklı olmasıyla bilinen en kolay ana yemeklerdendir. İçerisine ekleyeceğiniz sebzelerle hem sağlıklı hem de doyurucu bir akşam yemeği yapacaksınız. İşte en kolay Dana Haşlama tarifi...

Ana yemeklerin içinde en çabuk akla gelen yemek olan dana haşlamanın nasıl yapıldığını bu yazımızda detaylı bir şekilde öğrenebileceksiniz. Aslında bu yemek hoş bir davet yemeği olarak da yapılabilir. Dananız ne kadar taze olursa yemek o kadar keyifli olacaktır. Aslında dana haşlamanın en güzel püf noktası kısık ateşte yavaş yavaş etlerin pişmesi ve size hoş damak tatları yaşatmasıdır. Bu nedenle aceleye getirmeden bol zamanınız olduğu anlarda bu yemeği yapmanız daha doğru olacaktır.

Dana etinizi alırken de ne yemek yapacağınızı kasabınıza derseniz size bunun için etin en doğru yerini vermiş olacaktır. Özellikle kasaplarda sadece haşlamalık olarak nitelendirilen kısmı almanız çok daha hoş bir tat verebilir. Bu sebeple hem bu yemek için hem de tüm yemekleriniz için her zaman için etinizi yapacağınız yemeğe göre almalısınız.

Dana Haşlama için Gerekli Malzemeler;

  • 1 adet kuru soğan
  • 2 adet havuç
  • 1 baş kereviz
  • 5-6 tane patates
  • 1 diş sarımsak
  • Yarım demet maydanoz
  • 1 çorba kaşığı tereyağı
  • Birkaç adet tane karabiber

Dana Haşlama Hazırlanışı;

Bu güzel yemek için öncelikle kemikli dana etini dibi kalın olan tencerede önce yağsız olarak suyunu salıp çekinceye kadar çevirin. Hatta biraz da bu şekilde kızarmasını sağlayabilirsiniz. Üzerine az su ekleyerek 50 dakika kadar pişirin. Patatesler eğer küçük ise bütün olarak büyük ise birkaç parçaya bölerek suyun içerisine atabilirsiniz. Kerevizleri küp küp doğrayıp, havuçları da uzun uzun olarak hazırladıktan sonra yine karışıma ilave edebilirsiniz.

Bu sebzeler pişmeye başlarken margarini dörde bölünmüş soğanla birlikte haşlama yemeğinin içine ekledikten sonra kısık ateşte tüm sebzelerin birbiri ile karışarak pişmesini sağladıktan sonra karabiber tanelerini yemeğin içine ilave edebilirsiniz. Yaklaşık 40 dakika pişirdikten sonra servise hazırlayabilirsiniz.