Asla haşlamaya gerek yok.. Kavurmalı Erişte tarifi

Asla haşlamaya gerek yok.. Kavurmalı Erişte tarifi

Erişteyi haşlamadan da pişirmek mümkün. Eminiz ki daha önce bu kadar güzelini yememiştiniz. Lezzetli bir tarif..

Erişte, Türk mutfağında sevilen lezzetlerin başında gelir. Makarnadan daha sağlıklıdır. Erişte uzun yıllardır sofralarımızda yer almaktadır.

Erişte ya da kesme; un, yağ ve tuz karışımı olan yufka hamurun bıçakla ince çubuk veya kare şeklinde kesilmesi sonucu elde edilen bir tür ev yapımı makarnadır. Kesildikten sonra oda sıcaklığında tutarak, fırında veya tavada kurutulmaktadır.

Türkiye'nin bazı bölgelerinde erişte yapılan hamura yumurta da eklenmektedir.

Eriştenin çok sayıda tarifi vardır. Ancak en dikkat çeken erişte tarifi kavurmalı erişte tarifidir.

Kanal D tarafından paylaşılan kavurmalı erişte tarifi son dönemin en popüler tariflerinden biridir: Yapımı da üstelik son derece kolaydır. İşte kavurmalı eriştenin tarifi

Malzemeler:


500 gr kuşbaşı kuzu eti
4 avuç erişte
1 adet soğan
1 yemek kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı iç yağ
1 yemek kaşığı tereyağı
1 tutam karabiber
1 kase yoğurt
3 diş sarımsak

Yapılışı:


İç yağlar pembeleşene kadar kavrulduktan sonra tencereden alınır. Etler tencereye koyulur ve 1 yemek kaşığı tereyağı eklenerek suyunu çekene kadar sotelenir. 1 adet soğan yemeklik doğranır ve suyunu çeken ete katılır. 1’er yemek kaşığı domates ve biber salçası ile kavurma işlemine devam edilir.

Arzuya göre tuz eklenip kavrulan malzemelerin üzerini 3-4 parmak geçecek kadar su dökülür (Erişteler de etle birlikte pişeceğ için) Etler haşlanmaya bırakılır. Haşlanan etlerin üzerine erişteler katılır ve pişirilir. Pişen yemeğe 1 tutam karabiber serpilir. 3 diş sarımsak ezilir ve yoğurtla karıştırılır.

Kavurmalı Erişte sarımsaklı yoğurtla birlikte sunulur.

Kaynak: Kanald.com.tr