Peynir Kızartması

Peynir Kızartması

Peynir Kızartması, Tokat yöresine ait harika bir kahvaltılıktır. Tadına bakanın doyamadığı Türk mutfağının en lezzetli kahvaltılığı Peynir Kızartması tarifi...

Peznir Kızartması 

Bu tarifimize Tokat yöresine ait bir kahvaltılığın tarifini vereceğiz. Anadolu uzun şirin bir kenti olan Tokat mutfağında kullanılan Peynir Kızartmasının yapılışı üzerinde duracağız.

Malzemeler:

1 Salamura inek peyniri, 2 Yeterli miktarda tereyağ.

Yapılışı:

Salamura peynir ılık suya konarak tuz oranının düşmesi için bir iki saat bekletilir. Tereyağ tavada eritilir. Suda bekletilen salamura inek peyniri kara veya dikdörtgen şeklinde nce ince doğranarak erimiş tereyağı olan tavaya bırakılarak kızartılır. Tek tarafı kızaran peynir dönderilerek diğer tarafının da kızarması sağlanır. Kızaran peynir dilimleri servise hazırdır.

Peynir kızartması sıcak yenildiği zaman daha lezzetli olur, soğuduğu zaman sertleşir ama yenilebilir. Yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilmez zira çok tuzludur. İştah açar. Tokat mutfağına ait olmasına rağmen Tokat merkez de fazla kullanılmaz daha çok merkez köylerde kullanılır. Bekar ve öğrenci yemeğidir, yapımı kolaydır. Peynir dilimleri kızardıktan sonra içine damak zevkine göre yumurta da kırılabilir. Yumurta kırıldığı zaman lezzeti değişir, yumurta sevenler için güzel bir kahvaltılıktır. Kızartıldıktan sonra sıcak tüketilmelidir.

Afiyet olsun.