Marketten almanıza gerek yok. Evde kendiniz yapın. Ev yapımı sucuk tarifi

Türk mutfağında çokça tüketilen besinlerden biridir sucuk. Tıpkı kasaplardaki kadar lezzetli sucuk yapmak aslında hiç zor değildir. Sadece bazı püf noktaları bilmek gerekiyor. İşte ev yapımı sucuk için bilmeniz gerekenler.

Kahvaltı sofraları başta olmak üzere tüm öğünlerde tüketilebilen sucuk, ülkemizin popüler yiyeceklerinden biri. Siz de evde kendi sucuğunuzu hazırlayabilir, afiyetle tüketebilirsiniz. Ev yapımı sucuk tarifi için detayları inceleyelim.

Ev Yapımı Sucuk Tarifi İçin Malzemeler Listesi

  • Yarımşar kilo dana ve kuzu kıyma
  • On diş sarımsak
  • Bir tatlı kaşığı tuz
  • Üç yemek kaşığı kırmızı biber (toz)
  • Bir yemek kaşığı pul biber
  • Birer tatlı kaşığı kimyon, karabiber ve yenibahar
  • Dört tane dana bağırsağı (kurutulmuş)

Ev Yapımı Sucuk Yapılışı

Ev yapımı sucuk tarifi için ilk etapta sarımsakları soyun ve iyice ezin. Tuzu ve baharatları bir kaba aktarın, karıştırın. Büyük bir kaba, etleri yerleştirin. Üstüne baharatları ve sarımsağı ekleyip, yirmi dakika boyunca yoğurma yapın. Sucuk harcını naylon streçle kapatın. Bir gün süresince buzdolabında bekletin. Ertesi gün bu harcı kıyma makinesinden geçirin. Karışımı bir kez daha yirmi dakika kadar yoğurun. Bu sucuk harcını, bir huniyle dana bağırsağının içine koyun. İşlem sırasında hava kabarcıklarının oluşmamasına dikkat edin. Uç kısımlarından birbirine bağlayın. Elinizdeki malzemeler bitene kadar aynı işlemi sürdürün. Son aşamada sucukları bir ipe sıralayın ve güneş ışığı gören yerde bir hafta boyunca tutun. Bir hafta sonunda sucukların dışındaki tabakayı çıkarıp tüketebilirsiniz.

Unutmayın: Kuru dana bağırsağını kasap dükkanlarından satın alabilirsiniz. Kullanmadan önce sirkeli suda on dakika boyunca bekletmeyi ihmal etmeyin