KARADENİZ MUHLAMASI tarifi

KARADENİZ MUHLAMASI tarifi

BİR RİZE'LİDEN EN BASİTİNDEN BİR KARADENİZ MUHLAMASI YAPIMI

Herkese merhaba yazımıza hoş geldiniz. Sizlere doğu Karadeniz yöresine ait bir tariften bahsedeceğim. Bu tarif genelde hızlı atıştırmalık olarak kabul edilir. Yapımı hızlı ve az malzeme ile yapılır. Genelde hayvansal gıdaların daha çok kullanılması sonucu ortaya çıkan bu yiyecek türü genelde sabah kahvaltısında hazırlanması daha uygun olmaktadır. Hem sizi gün boyu enerjik tutacak hem de vakit kaybınız olmayacak. Bir çok yapılma yöntemi ve farklı tarifler vardır. Ben bir Rize’li olarak sizlere vereceğim tarifi mutlaka uyguların. Bunun iyi köy tereyağı, muhlamalık özel köy peyniri, ve su. İsteğe bağlı olarak da yumurta ya da mısır unu.

İlk önce tereyağını tavada eritin. Eridikten sonra biraz yanmasını bekleyin ama fazla abartmayın. Tereyağı eridikten sonra bir kabarma olacaktır. O kabarma olduğu zaman dilimlenmiş peynirleri içerisine atın ve peynirleri yağda kızartın. Tüm bu işlemleri yaparken ocağın seviyesi orta ateşte olsun. Peynirlerin bir kısmı eridiği zaman üzerine su dökün. Su kaynamaya başladığı zaman peynirlerde erimiz olacaktır. Unutmayın ki suyu çok fazla dökmeyin. Bir su bardağı su genelde yeterlidir. Sonrasında isteğe bağlı olarak üzerine yumurta kırabilirsiniz. Tuz atmanıza gerek yok. Peynirin ve tereyağın tuzu yeterli gelecektir.

İşte en basit şekliyle bu şekilde yapılır. Sabah kahvaltısında çok hızlı bir şekilde hazırlayım üzerine ekmek bana bilirsiniz. Sağlıklıdır ve sizi gün boyu dinç tutacaktır.