Tarhana çorbasını böyle pişirin daha lezzetli oluyor. Besin değeri iki katına çıkıyor

Tarhana çorbasını böyle pişirin daha lezzetli oluyor. Besin değeri iki katına çıkıyor

Hastalık dönemlerinde Tarhana çorbası içmeyin diyor bazı doktorlar. Peki Tarhana çorbasının besin değerini nasıl artırılır? İşte tarhana çorbasının besin değerini artıran tarif

Bugün sizlerle besin değeri iki katına çıkan bir Tarhana çorbası tarifi paylaşacağız. Tarhana Çorbasını kıymalı yapın. Böylelikle daha doyurucu olacaktır.

Malzemeler;

*100 gr kıyma
*1,5 çay bardağı toz tarhana
*1 yemek kaşığı salça
*2-3 yemek kaşığı sıvı yağ (eğer kıymanız yağlı ise tekrar yağ eklemenize gerek yok, bu yağ miktarı kıymanın yağ oranına bağlı)
*7-8 su bardağı sıcak su
*3 diş sarımsak
*Tuz

Yapılışı;

*Tencereye kıyma alınır. Üzerine zeytinyağı eklenerek kavrulmaya bırakılır (kıymayı kavururken kurutmayın) Ayçiçek yağıyla yapmanız önerilmez.


*Kıyma piştikten sonra salça ilave edilir. 3 – 4 dakika daha kavurmaya devam edilir. Ardından üzerine sıcak su eklenir. Su kaynamaya bırakılır.


*Ayrı bir kasede tarhana az su ile ezilerek güzelce sulandırılır. Su kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra hızlıca karıştırılarak çorbaya eklenir.


*Kaynayana kadar karıştırma işlemine devam edilir. Kaynayınca altı kısılır. Rendelenmiş sarımsaklar ve tuz eklenir. 10-12 dakika sonra ocağın altı kapatılır.

Kıymalı tarhana çorbanız artık hazırdır. Çorbayı bu şekilde yaparsanız en azından besin değeri daha da artar.