Sadece 1 fincan içildiğinde kuru öksürüğü bıçak gibi kesiyor ve tüm kış boyu zinde tutuyor

Türk mutfağının en doğal besinleriyle hazırlanıyor. Kış boyunca zinde tutuyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İşte doğal içecek tarifi

Şu günlerde öksürük sorunuyla baş etmek tam bir çile. Grip, soğuk algınlığı derken öksürük sorunuyla uğraşanların sayısında da tırmanış yaşanıyor.

Halktv.com.tr'de paylaşılan bir içerikte; Öksürük sorunundan kurtaran bir içecek tarifi paylaşıldı. Hem bağışıklığa iyi geliyor. Hem öksürüğü ve gribi ortadan kaldırıyor. Ona mikrop atıcı diyorlar.

Özellikle mevsim geçiş dönemlerinde bağışıklık sisteminin zayıflamasından şikayet eder ve doğal bağışıklık güçlendirici arayışına girer pek çok kişi değil mi?

O zaman bu doğal bağışıklığı güçlendiren içecek olan bu şurup mutlaka herkesin hoşuna gidecek! Bu doğal tarif hem sizi kış hastalıklarından koruyacak hem de öksürün sorunundan sizi kurtaracak.

Bağışıklık Güçlendiren Şurup Malzemeleri

1 tane ananas (kabuğu soyulmuş)

1 tane limon (kabuğu soyulacak ve çekirdekleri çıkartılacak)

2 tane taze kök zencefil (kabuğu soyulmuş)

Yarım tatlı kaşığı zerdeçal (toz)

Yarım tatlı kaşığı pul biber (toz)

Çeyrek tatlı kaşığı karabiber (toz)

1 tutam tuz

Bağışıklık Güçlendiren İçecek Olan Şurup Tarifi Yapılışı

  • Öncelikle kabuklu olan tüm besinlerin kabukları soyulur.
  • Ardından tüm malzemeler blendera koyularak blenderdan geçirilir.
  • Malzemelerin hepsi birbiriyle homojen şekilde karışıncaya kadar blenderda karıştırılmaya devam ettirilir.
  • Ve bağışıklık güçlendirici şurup taze şekilde de tüketilir.

Biraz tatlı olmasını isterseniz biraz bal ile tatlandırabilirsiniz.

Enfeksiyonlar karşı vücudunuzu korumaya yardımcı olacak bağışıklık güçlendiren içecek olan bu doğal şurup ile aynı zamanda öksürüğünüzün de azaldığını ve vücudunuzdan ödem attığınızı da fark edeceksiniz. Aynı zamanda doğal bağışıklık güçlendirici bir içeceğiniz de olmuş olacak.

PEKMEZDE TÜKETEBİLİRSİNİZ

Öksürük sorununa karşı pekmezde tüketebilirsiniz. Öksürüğü hangi pekmez keser diye araştırdığımızda karşımıza en çok keçiboynuzu ve dut pekmezi çıkmaktadır. Keçiboynuzu pekmezi, içerdiği yağ asitleri sayesinde toksinleri atmamıza yardımcı olur.

ÖKSÜRÜK İÇİN BİLMENİZ GEREKEN DİĞER BİLGİLER

ZENCEFİL, BAL VE KARANFİL


Karanfilin içerisindeki uçucu bileşenler, ağız ve boğaz yolu iltihaplarında, bakteri ve virüslerin yol açtığı enfeksiyonlarda antiseptik ve ağrı hissini azaltıcı etkiye sahip. Zencefilin içerisindeki bazı bileşenlerin de iltihap giderici etkisi düşünüldüğünde, 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı kadar toz zencefil ve 1 çay kaşığı kadar karanfil ile karıştırılarak kür halinde içilebilirsiniz. Arzu ederseniz bu karışıma limon da ekleyebilir ve günde 1-2 tatlı kaşığı içebilirsiniz.

TOZ KARABİBER VE BAL


Yürütülen birçok çalışmada bağışıklık sistemini güçlendirici, kanser karşıtı, yangı ve spazmları iyileştirici etkileri ortaya konulan toz karabiberin, öksürüğe karşı meyvesini demleyerek gargara yapabilirsiniz. Ayrıca yine tane karabiberi ılık suda demleyip 1 tatlı kaşığı bal ilavesiyle içebilirsiniz. Fakat reflü, gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarınız varsa bu çaydan sınırlı tüketmeniz gerekiyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireyler günde 2-3 tatlı kaşığı kadar tüketebilir.

YEŞİL ÇAY VE KAKULE


Yeşil çayın yüksek antioksidan özelliği artık herkes tarafından bilinirken kakule ile birleşen yeşil çayın hem bağışıklık sistemi hem de boğaz yolu enfeksiyonlarında etkisi büyük. Yoğun derişimli çayı gargara olarak kullanabilirsiniz ve kakule ilaveli yeşil çayı günde 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Fakat hipertansiyon veya taşikardi probleminiz varsa günde 2 fincanı geçmeyin.

AYVA ÇAYI


Ayva çayının öksürükte yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisi bulunuyor. 1 çay kaşığı parçalanmamış ayva tohumunu 1 fincan su içerisinde 5-10 dakika kadar demledikten sonra içebilirsiniz. Genellikle bitki çayları hafif etkili olduğundan yemeklerden 30 dakika önce veya 1-2 saat sonra mide boşken içmeniz çayın olumlu etkisini artırıyor.

ZENCEFİL, KARABİBER, BAL, LİMON, TARÇIN


1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 çay kaşığı toz tarçın ve yarım limonu karıştırarak gün içerisinde öğün aralarında mide boşken günde 2-3 tatlı kaşığı tüketerek öksürüğün tahriş edici etkisini azaltabilirsiniz.

Acibadem.com.tr

Öksürüğü geçirmek için evde hangi karışımlar yapılabilir?

Öte yandan Habertürk'te paylaşılan bir içerikte de öksürüğü geçirebilecek karışımlar paylaşıldı. Üstelik bu karışımları Türk mutfağında bulunan malzemelerle hazırlamak mümkündür.

Öksürüğe iyi gelen karışımlardan da bahsetmek istiyoruz. Bu karışımları evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. İlaç almak yerine bu karışımları kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

*İlk önerimiz ılık su ve bal karışımıdır. Suyu ılıttıktan sonra içerisine bir tatlı kaşığı kadar bal atın ve karıştırın. Bal zaten öksürüğünüzü azaltacaktır. İsterseniz balı sütün içerisine de ekleyerek tüketebilirsiniz.


*Limon, karabiber ve tuzu karıştırın. Limonu ikiye bölün ve üzerine karabiber ile tuz ekleyin. Bu şekilde limonu tüketmeye çalışın. Günde iki kere yapsanız bile öksürüğünüzün azaldığını fark edeceksiniz.


*Zencefilli tarçınlı çayı deneyebilirsiniz. 3 halka zencefile, çubuk tarçına, karanfile, limona ve bala ihtiyacınız olacak. Bal dışındaki malzemeleri suya atın ve karıştırın. Ardından balı ekleyin ve çok soğumadan tüketin.

İlgili Haberler