Canan Karatay bir kez daha haklı çıktı; Çay böyle içilirse zehre dönüşüyormuş

Canan Karatay zaman zaman yaptığı açıklamalarla dikkat çekiyor. Eğer çayı şekerli içiyorsanız içmeyin. Şeker yeryüzündeki en tatlı zehirdir demişti Canan Karatay.. Karatay'ın çayla ilgili başka bir uyarısı daha vardı. O uyarı da doğrulandı. Karatay haklı

Canan Karatay tarafından yapılan açıklamalar ezber bozmaya devam ederken Canan Karatay'ın çayla ilgili aylar önce yaptığı açıklama doğru çıktı.

Canan Karatay meğer boşuna konuşmamış.

Her açıklaması bilim insanları tarafından doğrulanan Canan Karatay bir kez daha haklı çıktı.

Peki Canan Karatay çayla ilgili hangi açıklamayı yapmıştı? Ne demişti Canan Karatay?

Canan Karatay'ın Show TV ekranlarındaki açıklamalarının videosunu sizlerle paylaştık;

TGRT Haber ekranlarında, Ekrem Açıkel'le Gündem Özel programının konuğu olan Prof. Dr. Canan Karatay sağlıklı beslenme üzerine altın değerinde açıklamalarda bulunmuş ve çayla ilgili dikkat çeken bir uyarı yapmıştı.


Demir emilimini azalttığı gerekçesiyle Karatay, yemekten sonra çay içilmemeli uyarısında bulunmuştu. Yine yaygın bir alışkanlık olan yemekten sonra maden suyu içmenin ise bir zararı olmadığını aktardı.

Bozulan ağız tadı için kaya tuzu gargarası yapılmasını tavsiye eden Karatay, kaya tuzunun şeker yeme isteğini azalttığını aktardı. Hazır şuruplu, kremalı kahveler konusunda ise Karatay, “En sağlıklı kahve sade Tük kahvesidir” demişti.

CANAN KARATAY HAKLI ÇIKTI

Canan Karatay'a benzer bir açıklamaya yapan Dyt. İpek Ağaca, çay tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında açıklamalarda bulundu.

ÇAYI BÖYLE İÇİN

-Çayı yemekten en az 1 saat sonra için

Yemekten en az 1 saat sonra tüketilen çay ve kahvenin demir emilimini etkilemediği bilinmektedir. Peki demir yeteri kadar alınamaz veya vücut tarafından kullanılamazsa ne olur?

Demir eksikliğinde anemi dediğimiz kansızlık oluşabilmektedir. Anemi, ülkemizde çok sık görülen bir sağlık sorunudur. Ekonomik durum, beslenme alışkanlıkları ve daha pek çok etken kansızlığın meydana gelmesinde rol almaktadır.

Tabi bu etkenlerden biri de çaya olan düşkünlüğümüz diye düşünüyorum.

Demir eksikliğine dayalı kansızlıkta, renk solukluğu, halsizlik, yürüyüş ve hareketlerde isteksizlik, efora tahammülsüzlük görülmektedir.

ŞEKERSİZ ÇAY İÇMENİN MUCİZELERİ

Öte yandan haber7.com'da yayınlanan bir içerikte; Şekersiz içilen çayın faydaları sıralandı. İşte sizleri şaşırtacak o faydalar

*Şekersiz çayın diş yüzeyinde bakterilerin çoğalmasını engeller ve tükürükteki enfeksiyonlu hücrelerin sayısını azaltır

*Çayın içerisindeki antioksidan vücudu güçlendirir. Böylece şekersiz tüketilen çay kanser hücrelerinin adeta yok eder.

*Kemik ve diş sağlığı için etkili olan siyah çayın tam faydasını elde etmek için şekersiz tüketilmelidir.

*Gün içerisinde şekersiz tüketilen çay vücudun su dengesini korur.

İlgili Haberler