Şerbet Ölçüsü Hiç Şaşmıyor! Hazır Yufkadan Sütlü Nuriye Tarifi

Şerbet Ölçüsü Hiç Şaşmıyor! Hazır Yufkadan Sütlü Nuriye Tarifi

Sütlü Nuriye yapmak istiyorsanız eğer harika bir tarifimiz var. Tatlı severlere özel şerbeti tam ayarında Sütlü Nuriye tarifi...

Baklava denilince akıllara elbette Gaziantep gelir. Çikolatalısından fıstıklısına, bademlisinden cevizlisine çeşit çeşit baklava yapılır. Üstelik oldukça da lezzetlidir. Ancak birçok kişi fazla tatlı olan baklavaya alternatif bir tarif var. Sütlü Nuriye...

Sütlü Nuriye, en hafif baklavadır. Üstelik hazırlanışı da birçok baklava tarifine göre basittir. Kısa sürede hazırlanan Sütlü Nuriye, hafif tatlı oluşuyla tabak tabak yedirtiyor. 

Umarım sizde deneyince beğenirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Malzemeler

  • 40 tane baklavalık yufka
  • 350 gram eritilmiş tereyağı
  • 4 su bardağı dövülmüş fındık

Şerbeti İçin Malzemeler

  • 600ml süt
  • 300ml su
  • 3 su bardağı şeker

Yapılışı

İlk olarak baklavayı yapacağınız tepsiyi tereyağı ile yağlayın. Ardından ilk 20 yufkayı aralarını yağlayarak dizin. 20. katın üzerine fındıkları serpiştirin. Kalan 20 yufkayı da aralarını yağlayarak kapatın. Kenardaki fazla yufkaları bıçak yardımıyla keserek ayırın. Daha sonra arzu ettiğiniz şekilde dilimleyin.

Hazır olan baklavayı önceden altlı üstlü ısıtılmış 180 derece fırında 30 dakika pişirin.

Bu esnada şerbeti için olan malzemeleri tencereye aktarın. Şeker eriyene dek karıştırarak ısıtın. Şeker eridikten sonra ocaktan hemen alın. 

Fırından çıkan baklavayı 2-3 dakika dinlendirdikten sonra ılık şerbeti üzerine gezdirin. Baklava soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.