1 Su Bardağı Leblebi İle Bereketli Bir Helva Yapın! Leblebi Helvası Tarifi

1 Su Bardağı Leblebi İle Bereketli Bir Helva Yapın! Leblebi Helvası Tarifi

Leblebiden yapılan helva çok daha lezzetli oluyor. Lokum gibi ağızda dağılan leblebi helvası daha çok leblebinin anavatanı olan Çorum'da çokça yapılıyor. Ancak Denizli'nin Serinhisar ilçesinde de oldukça ünlüdür bu helva. İşte meşhur Leblebi Helvası tarifi...

Çorum, leblebisiyle meşhur ilimizdir. Sadece sade değil, şekerli, renkli, susamlı ve çikolatalı gibi birçok çeşidi de yapılır. 

Leblebi sadece çerez olarak değil aynı zamanda unu hazırlanarak birçok hamur işi yapılabilir. Sağlığa da faydalı leblebi mide asidini de dengeler. 

Vereceğimiz tarif ise irmik helvasının oldukça benzeri. Ancak irmik yerine leblebi kullanılarak hazırlanıyor. Oldukça masum ve tatlı olan bu helva eminim deneyen herkesin favorisi olacak. 

Umarız deneyince sizler de beğenirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Malzemeler

  • 1 su bardağı taze leblebi
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1,5 su bardağı süt
  • 3 çorba kaşığı tereyağı

Yapılışı

İlk olarak taze leblebileri mutfak robotundan un kıvamına gelene dek çekin. 

Tereyağını uygun bir tencereye alın ve ocağın altını açın. Eriyen tereyağın üzerine toz leblebileri ekleyin ve kavurun. Ardından şekeri ilave edin ve 1-2 dakika karıştırmaya devam edin. Daha sonra sıcak sütü karıştıra karıştıra ekleyin. Toparlanmaya başlayınca 2-3 dakika daha karıştırmaya devam edin ve ocaktan alın. 

İlk sıcaklığı geçince geniş bir tepsiye yayın. Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.