Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır? Salatalık Turşusu Tarifi

Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır? Salatalık Turşusu Tarifi

Salatalık Turşusu herkes tarafından çok sevilir. Şimdi sizlere erimeyen kütür kütür salatalık turşusu tarifi vereceğiz.

Salatalık turşusu tarifi çok kolay uygulanabilen tariflerden bir tanesidir. Dışarıdan salatalık turşusu satın almanıza hiç gerek yok. Evde içeriğinde ne olduğunu bilebileceğiniz tamamen ev yapımı salatalık turşusu tarifi uygulamasını yapabilirsiniz. Salatalık turşusu herkes tarafından çok sevilir ve özellikle kuru fasulye ve salataların vazgeçilmezidir.

Öneriler;

Salatalık turşusu tarifi uygulamadan önce uygun salatalıkları seçmelisiniz. En uygunu kornişon cinsi salatalıklar olacaktır. Diğerleri biraz yumuşak olur ancak kornişon salatalıklar turşu yapıldıklarında sert durduklarından daha çok tercih edilir.
Turşu için seçilecek salatalıkların küçük boyutlu olması daha makbuldür. Salatalık turşusu tarifi ile kendi turşunuzu kurduğunuz zaman diğer hazır turşuların tadı size o kadar da güzel gelmeyecek.

Salatalıkları seçtikten sonra uygun bir kap edinmelisiniz. 1 kg salatalık turşusu yapmak için 1,5 kg’lık kap gerekir. Biz tarifimizi 1 kg’lık kap için vereceğiz. Bunun için 600 gr salatalık gerekecektir. Bir süre sonra salatalık/kap ayarlamasını kazandığınız tecrübe ile kolay bir şekilde yapabileceksiniz.
 
Malzemeler ve yapılışı

Salatalık turşusu tarifi için salatalıkları iyice yıkayın ve saplarını çok derin olmayacak şekilde kesin. Bu arada ocağa kaynaması için biraz su koyun. Kabınıza tüm salatalıkları dizin. 3 diş sarımsağın her birini iki parçaya bölün ve aralara serpiştirin. Başka bir kap alın;

- 1 su bardağı sirke,
- 1 tatlı kaşığı şeker,
- 2 tatlı kaşığı tuzu ekleyin.

Tuz koyduğunuz kaşık tepeleme dolu olmalıdır. Kaptaki karışımı iyice karıştırın ve salatalıkların bulunduğu kaba dökün. Kaynamış olan su ile de boşluklar dolana kadar salatalıkların üzerine dökün. Kapağını sıkıca kapatın ve kabı ters çevirin. 1 saat bu şekilde kalmalı. 1 saat sonra düzeltin ve 1 hafta boyunca güneş görmeyen serin bir ortamda bekletin. 1 hafta sonra turşunuz hazır. Ellerinize sağlık afiyet olsun.