Fırından Çıkan Böreğin Sönmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Fırından Çıkan Böreğin Sönmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Yaptığınız börek fırından çıktıktan sonra sönüyorsa küçük püf noktalarla bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Kabaran böreklerin nasıl elde edielceği herkes tarafından merak ediliyor. Tarif siteniz olarak kabaran böreklerin sırlarını anlatan bilgileri sizlerle paylaşacağız. 

Börekler Türk mutfağında en çok sevilen lezzetlerdendir. Çok sayıda kişi yapmış olduğu böreğin fırından çıktıktan sonra çıtırlığını kaybetmesinden şikayet ediyor. Eğer evde börek yapmayı seven biriyseniz bilmeniz gereken bazı püf noktalar var.

Yapmış olduğunuz böreğin sönmemsi için bu küçük sırları mutlaka uygulamalısınız.

Evet değerli dostlar yapmış olduğunuz börek eğer kuruyorsa Hürriyet gazetesinde pratik bir bilgi paylaşılmış. Yapılması gereken çok basit. Böreğin üzerinin sönmemesi ve kurumaması için yufkların arasına sürmüş olduğunuz yağ aynı zamanda da süt sosunu en son böreğin üzerine de sürmeyi unutmayın.

Hatta bu şekilde üzerini streç filme kapatıp bir kaç saat buzdolabında dinlendirmekte yufkaların sosu iyice çekmesini sağlamaktadır. Ancak bu kadar vaktiniz yoksa bu nu önermiyoruz. Bu şekilde yapacağınız börekler asla kurumayacak ve fırından çıktıktan sonra da sönmeyecektir. 

BÖREĞİN SOSUNA SODA KONULABİLİR

Öte yandan bir çok Börek ustası kabaran böreklerin sırrını açıklarken yufkaların arasına soda sürdüklerini belirtiyorlar. Soda ile yapılan börekler puf puf kabardığı gibi fırından çıktıktan saatler sonra bile azla kabarıklığını kaybetmiyor.

YUFKALARA DİKKAT EDİN

Ayrıca böreklerin çok daha lezzetli ve kabarık olması için satın aldığınız yufkaya da dikkat etmeniz gerekiyor. Satın almış olduğunuz yufkalar taze değilse bu da böreğinizin kabarmamasına neden oluyor. Yufkalar taze değilse gerek hazırlama aşamasında gerekse piştikten sonra çabucak parçalanır. Bu da böreğinizin lezzetsiz olmasına neden olur. Bu yüzden börek yaparken el açması hamurla yapamıyor ve hazır yufka ile börek yapıyorsanız mutlaka taze yufka kullanmayı tercih edin.

Kaynak: TARİF SİTENİZ