Daha Çok Ramazan Aylarında Yapılan Enfes Döndürme Börek Tarifi

Daha Çok Ramazan Aylarında Yapılan Enfes Döndürme Börek Tarifi

Ramazan aylarında yapılan Döndürme börek lezzetiyle hayran bırakıyor. Evde sizde kolaylıkla döndürme börek yapabilirsiniz. Tadı damakta kalacak bir lezzet.

Tarif Siteniz olarak bugün sizlerle döndürme börek tarifini paylaşacağız. Denediğinizde çok seveceğiniz döndürme böreğin tarifini sizlerde arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. 

Ramazan yaklaşırken Ramazan lezzetleri de merak ediliyor. Daha çok Uşak yöresinde yapılan Döndürme Börek, Ramazan aylarında en çok tercih edilen hamur işlerinden biridir. Lezzeti hayran bırakan Döndürme börek iftarda çokta iyi gidiyor. Dilerseniz sahurda da tüketebilirsiniz.

Döndürme böreğin en büyük özelliği de oldukça bereketli ve doyurucu olması. Bu yüzden misafirleriniz geldiğinde onlara göz kamaştıracak ve midelerine bayram ettirecek bir börek pişirebilirsiniz. Döndürme börek üstelik öyle pekte püf noktaları olan bir börek değildir.

Son derece lezzetli olan döndürme börek aynı zamanda çokta kolay yapılmaktadır. Şimdi sizlerle ilk olarak döndürme böreğin malzemelerini ardından da tarifini paylaşacağız. 

Döndürme Böreğin Hamuru İçin


Yarım kilo kadar beyaz Un
1 yemek kaşığı kadar ince Tuz
Alabildiği kadar da su


Döndürme böreğin  İçi İçin


1 kase kadar beyaz peynir veya kaşar rendesi
3 adet kuru Soğan
1 yemek kaşığı kadar acı biber salçası
1 yemek kaşığı kadar pul biber
2 yemek kaşığı kadar  da sıvıyağ ister ayçiçek ister zeytinyağı


Döndürme böreğin Üzeri için
3 yemek kaşığı kadar Sıvıyağ yine ister ayçiçek ister zeytinyağı 

Döndürme Börek tarifinin Yapılışı

İlk olarak hamuru hazırlayacağız. Bir kabın içerisine un, tuz, ve su ekleyeceğiz. Kulak memesi kıvamına gelinceye kadar hamurumuzu yoğuracağız. Sonrasında soğanlarımızı ince ince doğrayıp başka bir kabın içerisine ekleyeceğiz. Bu kabın içerisine sırasıyla peynirimizi ve salçamızı sonrasında da baharatlarımızı ekleyip birazda sıvı yağ ekledikten sonra kıvamlı bir harç haline getireceğiz.

Yoğrmuş olduğumuz hamuru iki parçaya bölerek ardından iyice yuvarlayacağız. Hamurları koyacağımız tepsi büyüklüğünde hamurumuzu açacağız. Açtığımız hamuru tepsiye yerleştirip ardından da üzerine iç harcı dökeceğiz. Sonrasında da diğer açmış olduğumuz hamuru iç harcın üzerine kapatacağız. Burada dikkat etmemiz gereken harç gözükmeyecek şekilde iyice kapatmak olmalıdır. Sonrasında da sıvı yağ dökerek hamurumuzu pişirmeye başlayalım. Ocakta pişirmek çok daha lezzetli oluyor. Çünkü döndürme böreğin özelliği budur. Böreğin altı iyice piştikten sonra hamuru ters çevirerek diğer kısmını da pişirelim. İşte dünyanın en kolay böreği işte bu kadar kolay yapılıyor. 

Döndürme börek artık servise hazırdır. Böreğinizi ister çay yanında isterseniz ayranla servis edebilirsiniz.

Unutmadan peynir yerine isteğe göre çökelekte kullanabilirsiniz. Döndürme börek çökelekle de çok lezzetli olabilmektedir.