Sırrını Öğrenen Marketten Asla Almaz! Taş Gibi Evde Yoğurt Tarifi

Sırrını Öğrenen Marketten Asla Almaz! Taş Gibi Evde Yoğurt Tarifi

Evde taş gibi yoğurt mayalamak aslında çok kolaydır. Püf noktalarıyla vereceğimiz bu tarif sayesinde artık marketten yoğurt almanıza gerek kalmayacak. İşte evde kolay yoğurt tarifi...

Yoğurt bilinen en iyi kalsiyum kaynağıdır. Kemik gelişiminden diş sağlığına kadar önemli olan kalsiyumun yanı sıra potasyum, fosfor, iyot, çinko, A, E ve B vitaminleri içeren yoğurt, kötü kolesterol ve kalp-damar hastalıklarına karşı da korur. Peki sağlığa bu kadar faydası olan yoğurdu neden evde kolaylıkla yapmayalım?

Birçok kişi tutmayacağını düşünerek evde yoğurt yapmaktan çekiniyor. Aslında son derece yapımı kolay olan yoğurdu marketten aldığınız süt ve yoğurtla da yapabilirsiniz. Yaklaşık 4-5 defa tekrarladıktan sonra doğal yoğurt mayanızı elde de etmiş olacağınız için bütünüyle doğal ve taze yoğurt tüketmiş olacaksınız. Vereceğimiz yoğurt tarifini de son derece kolay ve anlaşılır. Tek yapmanız gereken harika tadına bakmak için beklemek olacak.

Umarız yoğurt tarifimizi deneyince beğenirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Malzemeler

  • 5 su bardağı süt
  • 1 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 1 çay kaşığı tuz

Yapılışı

İlk olarak sütü tencereye aktarın. Ardından ocağa alın ve kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın ve 10 dakika daha kaynatın. Süre sonunda ocaktan alın ve hafif el yakacak dereceye gelene dek soğumaya bırakın. 

Bir kase içerisine suyu alınmış yoğurdu, şekeri ve tuzu alıp iyice karıştırın. Ardından istenilen sıcaklığa gelen sütten bir miktar alarak yoğurdu çoğaltın ve tekrardan süte ilave edin. 

Tencerenin ağzını sıkıca kapatın. Kalın bir bez ile her yerini iki üç kat sarın. Yaklaşık 5-6 saat bu şekilde beklettikten sonra tencereyi buzdolabına kaldırın. Bir gece dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz.