Sarımsakları çürütmeden aylarca saklamanın 5 yolu

Sarımsakları çürütmeden aylarca saklamanın 5 yolu

Sarımsak Türk mutfağında çokça tüketilen bir sebze olduğu için sofralarımızdan eksik olmuyor. Ancak bazen sarımsaklarımızın çürüdüğüne hatta küflendiğine tanık oluyoruz. Peki sarımsakları uzun süre bozulmadan nasıl saklarız?

Marketten veya pazardan ya da manavdan satın almış olduğumuz Sarımsakların kısa sürede bozulması bizi rahatsız eder. Bozulan veya Küflenen Sarımsak çöpe gideceği için de aslında büyük bir israfa neden olmuş oluruz. Oysa Sarımsakları israf etmeden de saklamak mümkündür. Tarif Siteniz olarak sizlerle sarımsakları uzun süre saklamanın yollarından bahsedeceğiz. Arkadaşlarınızla sizlerde paylaşıp onların da sarımsaklarını uzun süre saklamalarını sağlayabilirsiniz. 

Şifa deposu Sarımsak doğal ilaç olarak biliniyor. Sarımsaksız Türk mutfağı neredeyse yok diyebiliriz. Her evde bulunan Sarımsak oldukça önemli bir sebzedir. Ancak sarımsaklar bazen durduk yerde çürüyebiliyor hatta küflenebiliyor.

Bozulan sarımsakla yemek yapılamadığı gibi tadı ve lezzeti de oldukça kötü oluyor. Sarımsakları bozmadan ve çürütmeden saklayabilmek ise aslında çok kolay. Haberciniz adlı internet sitesinde yayınlanan bir haberde sarımsakları çürütmeden saklamanın 5 yolundan söz edildi.

1- ROBOTTAN GEÇİREREK SAKLAYIN

Sarımsakların kabuklarını soyun ve ardından robottan geçirin. Eğer robot yoksa rendeleyin. Bu işlem sonrasında üzerine 1 tatlı kaşığı kadar tuz ekleyerek sarımsakları karıştırın. Ardından kilitli bir buzdolabı poşetine koyarak sarımsaklarınızı donduruyuca adın. Kullanmak istediğinizde istediğiniz miktarda ayırarak kullanabilirsiniz. Çünkü sarımsaklar buzlukta tabaka haline gelecektir. 

2-YAĞDA SAKLAMA YÖNTEMİ DE İŞE YARIYOR

Kabuğunuzu soydunuğuz sarımsakları cam bir kavanoz içerisine koyun ve üzerine zeytinyağı ilave edin. Ardından kekik ya da karabiber ilave ederek bu sosu salatalarınızda kullanabilirsiniz 

3- KAPAKLI PLASTİKTE SAKLAYABİLİRSİNİZ 

Sarımsaklarınızı kapaklı bir plasik içerisinde saklayabilirsiniz. Kabuğunu soymuş olduğunuz sarımsakları yarım kiloluk plastik kaplara sarımsakları koyun ve üzerine 1 çay kaşığı kadr tuz ekleyip ardından buzluğa atın. Bu şekilde de sarımsaklarınızı uzun süre saklamak mümkün olacaktır. 

4- TURŞU YÖNTEMİYLE SAKLAMA YAPABİLİRSİNİZ

Soyduğunuz sarımsaklardan turşu yaparak da onları saklayabilirsiniz.

Peki nasıl yapılacak?

1 kiloluk cam kavanoza sarımsakları kabuklarını soyarak koyun. Üzerine 1,5 yemek kaşığı kaya tuzu ile 1 tatlı kaşığı kadar limon tuzunu ekleyin. Ardından 1 su bardağı kadar sirke ile cam kavanozun ağzına kadar suyu ilave edip sıkıca kapağını kapatın. Ardından sarımsak turşunuzu serin bir yerde bekletin. Bu yöntemle de sarımsakları uzun süre saklamak mümkün olacaktır. 

5-SARIMSAK TOZU YAPARAK SAKLAMA YÖNTEMİ DENENEBİLİR

Son dönemde popüler bir yöntemde sarımsakları toz hale getirerek tüketmek. Bu aslında çok daha kolay bir yöntem. Sarımsakları ince ince kabuklarını soyduktan sonra dilimiyor ve ardından yağlı bir kağıda yerleştiriyoruz. Üst üste gelmeyecek şekilde yağlı kağıt üzerine serdiğimiz sarımsakları 4 gün boyunca güneşte kurutuyoruz. Sarımsaklar kuruduktan sonra üzerine bir çay kaşığı kadar tuz ekleyip robottan geçiriyoruz. Yeterince un haline gelen sarımsakları bir baharat kabına ya da cam bir kavanoza ekliyoruz. Sonrasında da yemeklerimize, çorbalarımıza hatta salatalarımıza bu tozdan ekleyebilirsiniz. Aslında bu yöntem en pratik olan yöntemlerden biridir. Son dönemde sarımsak tozlarına artan ilgiyi de düşünecek olursak hatta en etkili yöntem olacaktır diyebiliriz. 

KAYNAK: HABERCİNİZ - TARİF SİTENİZ