Pilav Pişirme Şekliniz Sizi Hasta Edebilir! Tehlikeli Pişirme Yöntemi

Pilav Pişirme Şekliniz Sizi Hasta Edebilir! Tehlikeli Pişirme Yöntemi

Pilav, Türk mutfağında önemli bir yiyecek ancak bazı durumlarda zehirli hale dönüşebiliyor. Üstelik bizlerin yaptığı hatalar nedeniyle

Pilav pişirirken eğer pişirmiş olduğunuz pilav lezzetli değil ve tane tane olmuyorsa pilav pişirme şeklinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Son dönemde bir çok kişi pilav pişirirken bu hatayı yapıyor. Pratik yemek pişirme yöntemleri her zaman tercih nedenidir. Ancak pilav konusunda pratik önerilere kulak vermemek gerek.

Örneğin çok sayıda kişi pilav pişirmek için kullanacağı pirinci geceden ıslatmak yerine o an ıslatarak tüketmeyi tercih ediyor. Evet birazcık suyun altında gezdirdikten sonra pilav yapmaya başlıyor. Oysa eskiden büyüklerimiz geceden pirinçleri ıslatır ve sabah o suyu döker sonrasında pilav yapardı.

İnternette o kadar çok bilgi kirliliği dolaşıyor ki bir çok kişi de o kirli bilgilere inanıyor.

Yeni Akit gazetesi tarafından paylaşılan bir haberde de; Pilav pişirirken bol su kullanmamanın zararlarına yer verildi. 

Uzmanlar, pilav pişirirken yeteri kadar su kullanmamanın kalp krizi, kanser ve daha pek çok hastalığa neden olduğunu söylüyor.

Bol suda pişirmek, tahılları arsenikten arındırarak her türlü kimyasal zehirlenme ihtimalini önlüyor. Pirinci bir gece önceden suda bekletmek toksin seviyesini %80'e kadar azaltıyor.Arsenik, endüstriyel atıklar ve geçmişte kullanılan böcek ilaçları yoluyla pirince bulaşıyor. 

Görüldüğü gibi pirinci geceden ıslatmak büyük önem taşıyor. Ayrıca bol suda pişirmekte oldukça önemli. Çevrenizde eğer böyle bir hata yapan birileri varsa onları mutlaka uyarın ve bu içeriği onlarla paylaşın. Hem kendi sağlıklarını hem aile bireylerinin hem de evlerine gelen misafirlerinin sağlıklarını tehlikeye atmasınlar.

Kuşkusuz evimize bir misafir geldiğinde ana yemeğin yanında mutlaka pilav yaparız. Yaptığımız pilavın kaliteli ve zararsız olması için bu uyarılara dikkat etmemiz gerekiyor.

DÜNDEN KALAN PİLAVDAKİ TEHLİKE

Uzmanların bir uyarısı da dünden kalan pilavla ilgili. Dünden kalan pilavın ısıtılması ve zararlı hale gelebileceği konusunda uyaran uzmanlar dünden kalan pilavı ısıtmanın besin zehirlenmelerine yol açabileceği konusunda uyarıyorlar.

Kaynak: TARİF SİTENİZ - YENİ AKİT