Nohut Yemeği Pişirirken Zehirleyen Hata! Önemsemezlikten gelmeyin

Nohut Yemeği Pişirirken Zehirleyen Hata! Önemsemezlikten gelmeyin

Nohut yemeği Türk mutfağında sevilen bir yemektir. Ancak nohut pişirirken yapılan bir hata zehirlenmeye götürebiliyor

Nohut yemeği Türk mutfağında uzun yıllardır bilinen bir yemek. Pilavların yanında en iyi giden ana yemeklerden biri olan nohut yemeği kimi zaman etli kimi zamanda etsiz yapılabiliyor. Ancak nohut yemeği pişirirken yapılan bir hata zehirlemelere yol açabiliyor. İlk başta belirti vermese de vücuda zarar veren bu alışkanlık yemeğin tüm besin değerinin de ziyan olmasına yol açıyor.

Nohut ilaçlanan bir bakliyattır. Nohutlardaki ilaçların gitmesi için ise büyüklerimiz nohudu suda bekletirlerdi. Ardından o suyu dökerek nohudu öyle pişirirlerdi. Ancak son dönemde çok sayıda kişi bu alışkanlığı terk ederek ya nohudu suda bekletmeden direk pişiriyor ya da nohudu beklettiği suyu veya haşladığı suyu yemeğe döküyor.

Ne beklettiğiniz suyu yemekte kullanmalısınız ne de haşladığınız suyu... Nohudu haşladıktan sonra mutlaka o suyu çöpe dökmeli ve yemeğinizi yeni suyla pişirmelisiniz. Eğer bu hatayı yaparsanız yemeğinizin tüm besin değerini yok ettiğiniz gibi bazı durumlarda besin zehirlenmesine bile yol açabilirsiniz.

PRATİK NOHUT YEMEĞİ NASIL YAPILIR?

Şimdi sizlerle pratik nohut yemeğinin tarifini paylaşmak istiyoruz. Bu tarifle çok ama çok lezzetli bir nohut yemeği yapabileceksiniz.

NOHUT YEMEĞİNİN PRATİK TARİFİ

Gerekli Malzemeler:

yemeğimiz altı kişiliktir

500 gr kadar nohut
4 yemek kaşığı kadar salça
1 yemek kaşığı kadar su
2 büyük boy soğan
2 yemek kaşığı kadar sıvıyağ
(250 gr kuşbaşı eti ister dana ister kuzu ) isteğe göre

HAZIRLIK AŞAMALARI

Nohutları derin bir kaba koyun ve üzerine iki litre kadar ılık su ekleyin. 12 saat boyunca suda bekletin. 12 saatten az suda bekletirseniz nohut yeterince yumuşamayacak ve iyi pişmeyecektir. 12 saatten fazla bekletirseniz dış yüzeyi yumuşar ve pişerken de dağılma sorunu oluşur. Bu yüzden 8 saat altında veya 12 saat üzerinde sakın bekletmeyin. 

NOHUDUN TARİFİNE GEÇELİM

İki defa nohudu yıkayalım. Kabukların görüntüsünden rahatsız olmuyorsanız ayıklamanıza gerek yoktur. Ancka midenizde sorun varsa ayıklamanız iyi olacaktır. 

Soğanları küp küp doğrayıp ardından salçayı suyla karıştıralım. Salçayı sulandırmazsanız tencerede siz karıştırana dek salça yanacaktır. 

Etli yapacaksanız nohudu önce kuşbaşı etlerinizi 2 yada 3 dakika kavurun. Tencereye ardından yağı koyup orta ateşte soğanları pembeleşinceye dek iyice karıştırın. Salçayı sonrasında ekleyin ve ara vermeden karıştırın. 3 dakika sonra nohutları da ekleyin ve 2 dakika hafifçe karıştırarak kavrulmalarını sağlayın. Böylyece nohudun yumuşamış dış yüzeyi yeterince sertleşecektir. İçi pişerkende asla dağılmayacaktır. Ardından 2 su bardağı az olursa 2,5 su bardağı su ekleyin ve baharatlarınızı da ilave edip tencerenizin kapağını kapatın. Baharat olarak tuz, karabiber, pulbiber kullanabilirsiniz. Dilerseniz servis etmeden öncede tuz ve baharatları ekleyebilirsiniz. 


Düdüklü kullanmayacaksanız normal tencerede ilk yarım saat yüksek ateşte sonrasında ise yarım saat orta ateşte olmak üzere toplamda nohut yemeğinizi 1 saat pişirin. Ocağı kapatmadan önce pişme derecesini kontrol edin . Eğer damağınızda dağılıyorsa kapağı kapatın ve soğumaya bırakın. Eğer hafif diriyse yemeğinizi servis edebilirsiniz. 

Nohut yemeği tarifi işte bu kadar kolaydır. Deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun.