Nar ekşisi sosu evde nasıl hazırlanır? İşte herkesin bilmesi gereken lezzet sırrı

Nar ekşisi sosu çok faydalı. Ancak evde yapılanlar daha faydalı. Nar ekşisi sosunu hazırlarken bilmeniz gereken tarifi sizler için derledik.

Çorba ve salata başta olmak üzere yemeklere ayrı bir tat veren nar ekşisi, zahmetli bir yolculuğun ardından sofralardaki yerini almakta. Evde kolay bir şekilde nar ekşisi hazırlamak mümkün. Sadece bir kaç püf noktayı bilmeniz gerekiyor.

baadem.com sitesinde yer alan bir içerikte; Nar ekşisi tarifi paylaşıldı. İşte artık size market yolunu unutturacak ev yapımı nar ekşisi tarifinin tüm detayları.

Nar Ekşisi Tarifi için Malzemeler


5 kg ekşi nar
1 tatlı kaşığı tuz
Nar ekşisi özellikle mevsiminde ekşi nardan elde edilir. Nar ekşisi yapmak için ekşi nar ve 1 tatlı kaşığı kadar tuz dışında hiçbir malzemeye ihtiyacınız yok.

5 kg kabuklu nar kullanarak yaklaşık 300-350 ml nar ekşisi elde edebilirsiniz.

Evde Nar Ekşisinin Hazırlanışı


-Evde nar ekşisi yapımı oldukça kolaydır. 5 kg kabuklu nardan yaklaşık 300-350 ml nar ekşisi elde edebilirsiniz. İşte doğal nar ekşisi tarifi…

-Narların taneleri beyaz zarlarından iyice ayıklanır.
-Temizlenen nar taneleri sıkılmaya hazır hale getirilerek robot veya kol kuvvetiyle ezilip süzülerek suyu çıkarılır.
-Süzülen nar suyu, geniş çelik bir tencereye alınır. En az 3-4 saat kaynatılır. Kaynarken üzerindeki köpükleri almak gerekir.
-Yoğun, akışkan bir kıvam aldığında nar ekşisi hazır olmuş demektir. Altını kapatmaya 5 dk kala mayalanmasını durdurmak için mutlaka tuz atılır.
-Altı kapatıldıktan sonra nar ekşisi soğuyana kadar dinlendirilir. Dinlendikten sonra nar ekşisini cam şişe veya kavanozlara doldurularak buzdolabında saklayabilirsiniz.
-Ev yapımı nar ekşisini artık keyifle salatalarınızda ve yemeklerinizde kullanabilirsiniz.