Matlaşan ocak gözünüz yeni alınmış gibi oluyor- Sadece tek malzemeye ihtiyacınız var o kadar

Matlaşan ocak gözünüz yeni alınmış gibi oluyor- Sadece tek malzemeye ihtiyacınız var o kadar

Yemek yaparken ocak gözleri zamanla kirlenir ve matlaşır. Şimdi sizlerle paylaşacağımız temizlik sırrı sayesinde ocak gözlerinizi yeni gibi tertemiz yapacaksınız. Bu sırrı bir çok aşçı biliyor ama söylemiyor...

Türk mutfağında yapılan yemekler genelde çok yağlı olur. Yağlı yemekler zamanla ocak gözlerinin kararmasına ve matlaşmasına yol açar.

Ocak gözleri kirlenince gereksiz bir çok kimyasal madde kullanırız. Ocak gözlerini parlatmak yine de pek mümkün olmaz.

Ancak ilginç bir temizlik sırrı var. Uygulayan herkes ocak gözlerinin tertemiz olduğunu söylüyor. Haberciniz sitesinde yer alan bir içerikte; Ocak gözlerini tertemiz yapan yöntem paylaşıldı. Paylaşacağımız bu yöntem sayesinde ocak gözleriniz tertemiz olacak. Öğreneceğiniz bilgiyi kendinize saklamayın. Arkadaşlarınız içinde paylaşın. Böylelikle onlarında ocakları tertemiz olacaktır.

İşte bilmeniz gereken mutfak tüyosu;

Mutfakta her gün yemek yaptığımız için ocak gözleri zamanla matlaşmaya başlar. Yemekleri ısıttığımızda bazen yemekler taşabilir ve ocak gözlerinin üzerine düştüğü için de yanarak birikebilir. İşte tüm bu durumlarda ocaktaki siyah gözler, matlaşıp kötü görünmeye başlar. Bu sorun, herkesin yaşadığı bir sorun olurken, çözümünü bilenler ise hiç dert yaşamıyor. Ama çözümünü bilmeyenler ocak gözlerini çizik çizik yapmaktan öteye gidemiyorlar.

Bu zamana kadar öğrendiğiniz bütün taktikleri unutun. Bu tüyoyla birlikte ocak gözleriniz artık cam gibi parlayacak. Hiçbir şekilde matlık olmazken, herhangi bir leke de kalmayacak.

OCAK GÖZLERİNİZ ARTIK PARIL PARIL PARLAYACAK

Öncelikle tüm ocak gözlerini bir kabın içine yerleştirin. Tüm ocak gözlerinin üzerine karbonat döküp üzerini geçinceye kadar beyaz sirke ilave edin. Sirkeyi döktükten sonra kaynar su ilave edip 6-7 dakika bekletin.

Süre bittikten sonra ocak gözlerini durulayıp kurulayın. Bu noktaya kadar herkes biliyor. Ancak kuruladıktan sonra her şey bitmiyor. Ocak gözlerinin üzerine kolonya döküp yakın. Bu işlemi yaparken yanıcı bir yerde yapmamaya özen gösterin. Alev sönene kadar bekleyin.

Söndükten sonra sıcaklığı hafif geçene kadar bekletin. Bulaşık süngerinize deterjan alıp gözleri sabunlayıp durulayın. Hiçbir leke kalmadığını göreceksiniz. Üstüne üstlük sadece lekeler geçmeyecek aynı zamanda matlıklar da tamamen ortadan kaybolacak. Ocak gözleriniz ilk günkü gibi olacak.

lost-places-4474822-960-720.jpg

İşte bilmeniz gerekenler bu kadar. Bu yöntem sayesinde ocak gözleriniz artık tertemiz olacak.

SABUN İLE OCAK PARLATMA YÖNTEMİ

Sabunu rendeleyin ve derin bir kabın içerisine koyun. Ardından kaynayan sıcak suyu sabunun üzerine döküp ocak gözlerini de içerisine atın. 1 gece beklettikten sonra durulayıp, çamaşır suyu döküp telle sert bir şekilde telle ovun. Duruladıktan sonra kurulayarak yerine yerleştirebilirsiniz.

SICAK SUYLA PARLATMA YÖNTEMİ

Ocak gözlerini sıcak suyun içerisinde bekletip kararan yerlerin yumuşamasını sağlayın. Daha sonra tel ve bulaşık deterjanı ile ovalayın. Duruladıktan sonra kullanabilirsiniz.

SİRKELİ KARIŞIMLA PARLATMA YÖNTEMİ

MALZEMELER

2 Çay bardağı sirke
4 yemek kaşığı limon tuzu
Demirlerin üzeri geçene kadar su
Beyaz sabun
Çelik tel

TEMİZLEME YÖNTEMİ

Tüm malzemeleri karıştırın. Ardından ocak gözlerini içerisine koyup kaynatın. Yumuşadıktan sonra beyaz sabunla ovaladığınızda pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.