Lokum gibi bir kırmızı et nasıl pişirilir?

Lokum gibi bir kırmızı et nasıl pişirilir?

Kırmızı et pişirirken lokum gibi olmasını isteriz. Ancak çoğu kişi etin pişirme yöntemini pek bilmez.. Peki lokum gibi bir et nasıl pişirilir?

Kırmızı et pişirirken herkes lokum gibi olmasını ister. Sofraya oturan tüm aile bireyleri de açıkçası lastik gibi bir etten hoşlanmaz. Sizlere şimdi lokum gibi kırmızı et pişirmenin püf noktalarını vereceğiz. Uygulayacağınız bu yöntemler sayesinde pişireceğiniz et hem bol solu hem de lokum gibi olacak.

ET ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öncelikle kasaptan veya marketten et alırken mutlaka dikkat edin. Biraz yağlı ve kassız olan etleri tercih etmelisiniz. Böylelikle lokum gibi et pişirmeniz çok daha kolay olacaktır.

Et kavururken unutmayın etin kendi yağı olursa çok daha iyi pişer ve piştikten sonra lokum gibi bir sonuç elde edilir.

Biftek ya da daha büyük bir parça et pişirecekseniz eti kasapta mutlaka dövdürün. Böylelikle etiniz çok daha hızlı pişecek ve lokum gibi bir sonuç elde edeceksiniz.

PÜF NOKTALAR

 

Eti pişirirken 1 yemek kaşığı sirke ile bir kaç damla limon sıkmayı ihmal etmeyin. Etin daha da fazla yumuşamasını sağlayacaktır bu yöntem. Limon suyunun zaten et üzerinde yumuşatıcı etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden mutlaka limonun mucizevi etkilerinden yararlanın.

Pişirme sırasında ara ara etinizi karıştırın ve de mutlaka suyunu iyi ayarlayın. 

Unutmadan tuzunuzu et pişme aşamasına yaklaşınca atın. Çoğu kimse ilk kavurma aşamasında atıyor bu da etin sert olmasına neden oluyor. 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BİR DİĞER PÜF NOKTA

Öte yandan tüm bu bilgilerin haricinde dikkat etmeniz gereken bir püf nokta daha var... Lokum gibi et elde etmek istiyorsanız mutlaka ama mutlaka eti buzdolabından çıkarır çıkarmaz tüketmeyin. En az etinizi 20 dakika kadar dinlendirin. Dinlendirilmeden direk buzdolabından çıkarılarak pişirilen ette lokum gibi değil adeta lastik gibi olacaktır.

Kaynak: Tarif Siteniz