Hatadan Dönmelisiniz! Soğan Kabuklarının Yarattığı Harikalar

Hatadan Dönmelisiniz! Soğan Kabuklarının Yarattığı Harikalar

Soğan kabuğunu çöpe atıyorsanız öğrenince vazgeçeceksiniz. Çünkü soğan kabuğunun çok fazla faydası bulunuyor. İşte soğan kabuğu hakkında bilinmeyenler...

Soğan, A, C ve B vitaminleri bakımından zengindir. Doğal bir antiseptik ve antibiyotik olan kuru soğan demir, folat, magnezyum ve fosfor kaynağıdır. Kalp hastalıklarından kansere, sindirim sisteminden kemik sağlığına kadar birçok alanda etkili soğanın kabuğu da en az kendisi kadar faydalı. 

Yapılan araştırmalar, soğan kabuğunun doğru kullanıldığı taktirde vücuda sağladığı muhteşem etkileri ortaya koydu. 

Gelin hep birlikte soğan kabuğunun faydalarına ve nasıl kullanılması gerektiğine bir bakalım. İşte soğan kabuğunun faydaları...

Soğan Kabuğunun Faydaları

Soğan kabuğu, en az soğanın kendisi kadar antioksidan bakımından zengindir. Bağırsaklardaki toksinleri atmaya yardımcı olan soğan kabuğu, vücudun pH değerini dengeler ve kanser riskini azaltır. Ayrıca yüksek tansiyonu düşürmek için birebirdir. 

Yapılan araştırmalar soğanın kahverengi dış kabuğunun antioksidan, lif ve flavanoid bakımından zengin olduğunu kanıtladı. Ayrıca soğan kabuğu, cilt sağlığı için de son derece önemlidir.

Soğan Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Soğan kabuğunun muhteşem yararlarından faydalanmanın en kolay ve etkili yolu çay yapımıdır. 

Soğan Kabuğu Çayı Tarifi

Soğan kabuklarını bir kap içerisine aktarın. Üzerine kaynar su ilave edin ve üzerini örtün. 15 dakika bekledikten sonra süzün ve tüketin.

Demlenmiş soğan kabuğu çayını pamuk yardımıyla cilt yüzeyine ve saç diplerine de uygulayabilirsiniz.