Hafızayı uçuşa geçiren baharat. Sadece 1 gram tüketmek bile yetiyormuş

Hafızayı uçuşa geçiren baharat. Sadece 1 gram tüketmek bile yetiyormuş

Hafıza dostu yiyecekler arasında öyle bir baharat var ki; Hem beyni güçlendiriyor hem hafızayı.. Üstelik bu baharatın bir tutamı bile yetiyor

Halk TV'nin geçtiği bir içerikte; Hafıza dostu baharattan bahsedildi. Meğer bir tutam tüketildiğinde bile mucize etkiler sağlıyormuş. İşte hafıza dostu baharatla ilgili tüm bilgiler.

Güçlü bir hafıza için yediğimiz içtiğimiz şeylere dikkat etmemiz gerekiyor. Eskiden unutkanlık sadece ileri yaşlardaki insanlarda olan bir şeydi.

Artık günümüzde unutkanlık sorunu genç yaştaki insanlarda da görülebiliyor. Unutkanlıkla baş etmek için öncelikle sağlıklı beslenmek gerekiyor.

UZAK DURMANIZ GEREKENLER

Unutkanlıkla mücadele etmek için ilk olarak kızartılmış gıdaları tüketmemek gerekiyor. Hazır ve dondurulmuş gıdalarda beyne direk etki ediyor. Özellikle alkol tüketimi beyni adeta bitiriyor. Tüm bunların yanı sıra hareketsizlikte unutkanlığa yol açabiliyor. Bu yüzden hareketli bir yaşam tarzını benimsemek şart.

ZERDEÇAL MUCİZESİ

Yapılan araştırmalarda zerdeçalın inanılmaz bir faydası ortaya çıktı.

Tayvan'da yapılan araştırma, kahvaltıda bir gram zerdeçal tüketmenin diyabetin ilk evresinde ve bilişsel becerilerinde azalma riski bulunan kişilerin hafızasını güçlendirdiğini gösterdi.

Diyabet teşhisi koyulan 60 yaşın üzerinde kadın ve erkeklerin katıldığı araştırmada, bilim adamları zerdeçalın hafızaya etkisini araştırdı. Katılımcılar kahvaltıdan önce ve saatler sonra hafıza testine tabi tutuldu.

Kahvaltıda bir gram zerdeçal tüketen katılımcılar testlerde daha başarılı oldu. Araştırmanın sonuçları, "Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition" dergisinde yayımlandı. Daha önceki araştırmalar, orta yaşlı diyabet hastalarının beyin hacmi kaybına daha yatkın olduğunu, bunun sonucunda da hafıza ve düşünme becerilerini kaybetme riski taşıdıklarını ortaya koymuştu.

HAFIZAYA İYİ GELEN ŞEYLER

* Spor yapın

* hazır yiyeceklerden uzak durun

* Kitap ve gazete okuyun

* Bulmaca çözün

* Zeka testleri çözün

* Müzik dinleyin

* Bol bol yoğurt ve kefir tüketin

* Sağlıklı beslenin

BEYNE ZARAR VEREN YİYECEKLER

Beyne zarar veren bazı yiyecekler bulunmaktadır..

* Kızartılmış yiyecekler

* İşlenmiş gıdalar

Aynı zamanda içki ve sigara tüketimi de beyni direk etkilemektedir. Bu nedenle bu tür ürünlerden uzak durmak gerekmektedir.