Evden Balık Kokusu Nasıl Çıkar? Bir Tutam Kekik,  Limon ve Sirkeyle Çözüm

Evden Balık Kokusu Nasıl Çıkar? Bir Tutam Kekik, Limon ve Sirkeyle Çözüm

Balık kızarttığımız zaman mutfaktan koku bir türlü çıkmak bilmez. Yapmanız gereken aslında çok basit. Bir tencere içerisinde limon, sirke ve kekik kaynatın. Evin içerisinde kokudan eser kalmayacaktır. Bu yöntemin haricinde başka yöntemlerde var. Şimdi onları vereceğiz...

Balık, bilinen en iyi omega-3 kaynağıdır. Omega-3 ise sadece kemik sağlığı için değil bağışıklık sisteminden göz sağlığına kadar oldukça önemlidir. Bu yüzden uzmanlar en az hafta 1 kez balık yenmesi gerektiğini önerir. 

Ancak evde balık pişirmek bir hayli zahmetlidir. Özellikle tavada kızartmak hem temizlik hem de koku açısından can sıkıcıdır. Koku ve yağ sorununa karşı fırında balık pişirmek de tercih edilebilir. Ne yazık ki ızgara tavada kızartıldığı kadar lezzetli olmuyor! 

Vereceğimiz tüyolar, tavada balık kızartanların hoşuna gidecek. Kızartılan balığın ve yağın kokusunu kısa sürede ortadan kaldıracak bu tüyolar sizi en sevdiğiniz zevkinizden mahrum etmeyecek. 

Balık Kokusunu Çıkartmanın Yöntemleri

1- Kokulu Mum

Balık kızartırken bir köşede kokulu mum yakabilirsiniz. Kokulu mumlar, ortama hoş bir koku yayarken, balık kokusunu da içine çekecektir.

2- Şeker

Balık kızartırken bir yanda da porselen bir kap içerisinde toz şeker eritin. Şekerin karamel yapısı balık kokusunu ortadan kaldıracaktır.

3- Limon 

Balık kızartırken bir başka ocakta limon kabuğu yakın. 

4- Vanilya

Balık kızartırken bir yandan da bir kap içerisinde su ve çubuk vanilya ekleyerek kaynatın. 

5- Karbonat

Balık pişirmeye başlamadan önce bir kap içerisine 4-5 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Karbonat balık kokusunu içine çekecektir. Ayrıca pişirme işlemini tamamladıktan sonra kullanacağınız tavayı karbonat ile yıkayabilirsiniz.