Çamaşırlarınızı bembeyaz yapacak - Kolayca hazırlanan 3 malzemeli deterjan karışımı

Ne zordur beyaz çamaşırları temizlemek. Pahalı deterjanlar bile bazen beyaz çamaşırlardaki kir ve lekeleri çıkarmaz. İşte beyaz çamaşırları kar beyaz yapacak temizlik sırları.

Beyaz çamaşırlarınıza herhangi bir leke bulaştığında artık dert etmenize ve üzülmenize gerek yok. Bu temizlik tüyoları sayesinde beyaz çamaşırlarınız kar beyaz olacak.

Haberciniz'de yer alan bir içerikte; Beyaz Çamaşırları kar beyaz yapan tüyolar paylaşıldı. İşte bilmeniz gereken her şey !

Beyaz çamaşırlarınızın kar gibi olmasını isteyenlerdenseniz, bu içerik tam size göre. Perdeler, beyaz gömlekler, tişörtler, ayakkabılar ve masa örtüleriniz artık gözlerinizi alacak kadar beyaz olacak.

Çamaşır yıkarken en zor şeylerden birisi de beyazların lekesini çıkarmaktır. En ufak bir leke bile yüksek ısıda yıkanmasına karşılık istenilen temizliği sağlayamayabilir. Tüm bu dertlerinizi bitirecek bir deterjan karışımını sizlerle buluşturuyoruz. Bunun yapmak için ise 3 malzemenizin olması yeterli. Hazırsak başlayalım:

ÇAMAŞIRLARINI BEMBEYAZ YAPACAK DETERJAN KARIŞIMI


Beyazlarınız için kullandığınız çamaşır deterjanı, tek başına etki etmiyorsa o zaman bazı küçük eklemeler yaparak işleri kolaylaştırabilirsiniz. Deterjanınızın içine bir paket çamaşır sodası ilave edin. Üzerine de yarım paket temizlik karbonatı eklediğinizde işler tamam. Tüm bu malzemeleri ekledikten sonra deterjanı iyice karıştırın.

Beyazlarınızı yıkayacağınızda bu karışımdan kullanın. Çamaşırlarınız makineden çıktıktan sonra gözlerinize inanamayacaksınız. Artık kir ve kötü görüntüye bu karışımla birlikte son verebilirsiniz.

Bazı kumaşlarda yıpratıcı etki yaratabileceği için çok ince kumaşlı beyazları bu karışımla yıkamanız tavsiye edilmez. Yıkama sırasında 40 derece yeterli olacaktır. Beyazlar haricindeki renklerde kullandığında ağartma yapabilir. O nedenle kıyafetlerinizin beyaz olduğundan emin olun.

BİTMEDİ. BAŞKA YÖNTEMLERDE BULUNUYOR

Beyaz çamaşırları kar beyaz yapan yöntemler sadece bunlar değil. Mynet.com'da yayınlanan bir içerikte beyaz çamaşırları kar beyaz yapacak başka yöntemlerde paylaşıldı.

Bu 3 ipucunu uyguladıktan sonra çıkmayan zorlu leke diye bir şey kalmayacak arkadaşlar! Bize güvenin... Üstelik bu yöntemlerin hiçbiri kimyasal içermiyor...

Karbonat yöntemi

Yapmamız gereken şey 4 litre suyu ve 1 bardak karbonatı karıştırmak. Karışıma çamaşırlarınızı yatırın. 20 dakika içerisinde beyazlarınız kar gibi ışıldayacak. Sonuç gerçekten şaşırtıcı.

Limon ve sirke yöntemi

Mükemmel bir leke çıkarıcı daha... Bir miktar limon suyu ve beyaz sirkeyi deterjanınıza ilave edin. Karışımın kokusu biraz rahatsız edici olabilir ancak buna takılmayın. Bu noktada yumuşatıcının kokusu devreye girecektir. Karışımı hazırladıktan sonra normal bir şekilde çamaşırları yıkayabilirsiniz.

Aspirin yöntemi

Bir kova suya 6 adet aspirin atın. Aspirinleri ezip suya katmak daha iyi olacaktır. Karbonat yönteminde olduğu gibi çamaşırları karışıma yatırın ve 15 dakika bekletin. Ardından çamaşırları detarjanla normal bir şekilde yıkayın. Lekelerin yok olduğuna şahit olacaksınız.

SARARMIŞ ÇAMAŞIRLARI ATMA DERDİNE SON

Bazılarımız çamaşırlar sarardığında çöpe atıyor. Oysa bu ne büyük bir israf.. Sararmış çamaşırları kar beyaz yapacak bazı yöntemler var.

ELMA SİRKESİ İLE CANLI BEYAZLIK
Ev temizliğinin vazgeçilmezi olan elma sirkesi, çamaşır temizliğinde de kullanılır. Beyaz çamaşırlarda olan sararmayı engelleyen elma sirkesi, kıyafet üzerindeki lekeleri çıkarmaya yardımcı olur.

* Elma sirkesini kaynamış suyun içine dökün.
* Çamaşırlarınızı suyun içine basın.
* 1-2 saat bekleyin.
* Çamaşırlarınızı kontrol ederek çıkarmalısınız. Elma sirkesi, su içinde daha fazla bekleyen çamaşırları yıpratabilir. Çamaşırlarınızı çıkardıktan sonra, makineye atarak kullandığınız çamaşır yıkama programını çalıştırın. Elma sirkesiyle yapabileceğiniz bir diğer yöntem ise şöyledir;

* Çamaşır makinenizin deterjan gözüne bir miktar sirke koyun.
* Deterjan ile sirkeyi karıştırın.
* Kokuyu engellemek için yumuşatıcı kullanabilirsiniz.