Bilim İnsanlarından Kahve Hakkında Uyarı! Her Gün Kahve içenleri ilgilendiriyor

Bilim İnsanlarından Kahve Hakkında Uyarı! Her Gün Kahve içenleri ilgilendiriyor

Her gün kahve içiyorsanız vücudunuza neler oluyor? İngiltere'de bilim insanları kahve hakkında şaşırtıcı bir araştırma yaptı.

Kahve bir çok ülkede sevilerek içilen bir içecek. Adım başı kahve dükkanlarının sayısı artarken şehir yaşamanın artmasıyla birlikte ofis ortamında çalışanların sayısı da hızla artıyor. Gerek işte gerek evde gerekse sokakta bir çok yerde kahve içiyoruz.

Severek tükettiğimiz kahve hakkında şaşırtan araştırmalar ise gelmeye devam ediyor.

İngiltere'deki Queen Mary Üniversitesi ve Macaristan'daki Semmelweis Üniversitesi'nden bilim insanlarının yapmış olduğu araştırma kahvenin şaşırtıcı etkileri ortaya çıkarıldı. 10 bıl boyunca bilim insanları tarafından yürütülen bu araştırmada kahvenin insan ömrünü uzattığı ortaya çıkarıldı.

PEKİ GÜNDE NE KADAR KAHVE İÇİLMELİ?

Kahve genel olarak faydalı bir içecek. Ancak gereğinden fazla tüketmemek gerekiyor. Bu yüzden günlük 3 ya da 4 fincandan fazla kahve içmemek gerekiyor. Bu sayıdan fazla içilen kahve vücuda fayda vermediği gibi zarar vermeye başlıyor.

Kahvenin faydalı etkilerinden yararlanmak için 3 fincan yeterli olacaktır.

GEREĞİNDEN FAZLA KAHVE İÇİLİRSE NE OLUR?

Gereğinden fazla içmek kadınlarda doğurganlığı azaltmaktadır. Ayrıca 5 fincanın üzerinde içilen kahve hem mideye hem de kemiklere zarar vermektedir. Bilim insanlarına göre gereğinden fazla kahve tüketiminin kemik erimesine yol açtığı tespit edilmiştir. 

BEYNE DE ZARAR VERİYOR

Ayrıca gereğinden fazla tüketilen kahvenin beyne de zarar verdiği tespit edildi. Huzursuzluk, gerginlik ve depresyon gibi sorunlara yol açtığı belirtiliyor. Bu yüzden böylesine faydalı olan kahveyi zararlı hale dönüştürmemek için günde 3 fincandan fazla tüketmemek gerekmektedir. 

AŞIRI KAHVE TÜKETMENİN BİLİNMEYEN ETKİSİ

Ayrıca gün içerisinde aşırı kahve tüketmenin bazı önemli zararları da sıralandı. Onedio sitesindeki habere göre; Fazla kahve tüketimi kalbe zarar verebiliyor, 4 Fincandan fazla içilen kahve tansiyonu da yükseltebilir.

Ülseri olanların ülserinin ise ilerlemesine yol açıyor. Vücutta su kaybına yol açtığı için bu yüzden özellikle yaz aylarında kahve tüketimini sınırlamak gerekiyor. Fazla kahve tüketiminin migren hastalığını da tetiklediği tespit edildi.